reklama

Nejméně prozkoumaná místa na Zemi objektivem fotografa Václava Šilhy

Cestovatel a fotograf Václav Šilha se vydává na ta nejodlehlejší místa na Zemi. S fotoaparátem v ruce navštívil už všech šest kontinentů. O jeho dobrodružných výpravách a smyslu zachycování lidského života a přírody ve fotografiích mluvil i na rádiu Zet v pořadu Neuron Future.  

Další díly pořadu

Fotografie mohou něco změnit. Myslím si, že fotografie je hodně silná zbraň,“ komentoval Václav Šilha své cesty na jedinečná místa Země. Jako příklad uvedl fotografie dokumentující pytláctví v Africe nebo slavnou fotografii z války ve Vietnamu. Snímky podle něj změnily pohled na daná témata a dokázaly vyburcovat společenskou diskusi.

Cestování na odlehlá místa vyžaduje podle Šilhy kvalitní přípravu, ale také pokoru k danému prostředí. „Je potřeba zdravý respekt před tím co fotíte, žádný snímek nestojí za to, abych dostal cenu in memoriam,“ odpověděl Václav Šilha na otázku, zda se na svých cestách dostal někdy do ohrožení.

Výpravy na exotická místa mohou být ale také smutnou záležitostí. Fotograf uvádí příklad Madagaskaru. „Jestli někde existuje ničení přírody opravdu ve velkém, tak je to Madagaskar,“ říká.

Václav Šilha kromě fotografování a výprav na odlehlá místa Země podporuje Expedici Neuron, soutěž pro vědce, v rámci které je možné získat 250 000 korun na realizaci výzkumné expedice. „Vidím úzkou spojitost mezi tím, co dělám a právě vědeckým výzkumem,“ komentoval Šilha své členství v porotě, která bude hodnotit přihlášky do soutěže.

Informace o soutěži Expedice Neuron a jsou dostupné na těchto webových stránkách

 

Informace o cestách Václava Šilhy a řadu jeho fotografií je možné najít na webových stránkách www.photosilha.cz, kde je k dispozici také rozpis veřejných přednášek.

 

Celý rozhovor s Václavem Šilhou si můžete přehrát v playeru výše.

Neuron Future je pravidelný pořad rádia ZET, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

 

 

 

 

· Zdroj: Václav Šilha

· Zdroj: Václav Šilha

· Zdroj: Václav Šilha

· Zdroj: Václav Šilha

· Zdroj: Václav Šilha

Nejméně prozkoumaná místa na Zemi objektivem fotografa Václava Šilhy Foto: Václav Šilha

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.