Nejbohatší Číňan se vzdává záměru porazit firmu Disney a prodává své zábavní parky

Nejbohatší Číňan Wang Ťien-lin ustupuje od záměru porazit společnost Disney se svými zábavními parky. Nyní se jich chce ruku v ruce se svými hotely zbavit. Skupina Dalian Wanda oznámila, že plánuje prodat 91 % podílu ve více než desítce turistických atrakcí firmě Sunac China Holdings. Informaci přinesl zpravodajský portál CNN. 

Dohoda dosahující celkového objemu 9,3 miliardy dolarů (214 miliard korun) zahrnuje rovněž 76 hotelů Wanda. K samotnému uzavření obchodu má dojít do konce července. Tento poměrně nečekaný krok přichází rok poté, co zakladatel společnosti Wanda Wang Ťien-lin se chvástal, že jeho zábavní parky rozdrtí společnost Disney. Přirovnal je přitom ke „smečce vlků“. „Disney by skutečně neměl chodit do Číny,“ řekl v roce 2016.

Zábavní parky podle CNN sehrávaly klíčovou roli ve Wangových plánech transformovat firmu na poli hlavního hráče v oblasti zábavy, turistiky a sportovních aktivit. V rámci své výroční zprávy z roku 2016 společnost uvedla, že úspěch svých dvou nových parků ve městech Nan-čchang a Che-fej by chtěla přenést i do zahraničního modelu.

Wanda se sice nyní vzdává významného podílu v zábavních parcích. Ty si ovšem i nadále ponechají značku firmy a Wanda bude i v současnosti parky provozovat. Wang v pondělí oznámil, že tento obchod by měl pomoci ve zlepšení bilance jeho společnosti, jež se po letech agresivní expanze začíná topit ve dluzích.

Wangovy zahraniční ambice mohou zkazit kroky čínské vlády

Nejbohatší muž Číny již delší dobu investuje do zábavního průmyslu zejména pak na území Spojených států amerických. Dalian Wanda například v roce 2012 odkoupila americký řetězec kin AMC Entertainment Holdings (AMC) a loni získala za 3,5 miliardy dolarů (80,5 miliardy korun) pro změnu filmovou společnost sídlící v Hollywoodu Legendary Entertainment.

Wang rovněž podle CNN opakovaně vyjádřil zájem o koupi jednoho z „Velké šestky“ největších studií v Hollywoodu. V lednu se na Evropské konferenci nechal slyšet, že pokud se na trhu objeví jedno z těchto studií, tak se stane „šťastným kupujícím“.

Úsilí čínské vlády může ale rázem zhatit Wangovy plány. Čína totiž v současnosti utrácí stovky miliard dolarů, aby tak podpořila svoji měnu. Navíc k tomu omezuje investice a akvizice do zahraničí. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Nejbohatší Číňan se vzdává záměru porazit firmu Disney a prodává své zábavní parky Foto: Flickr: Nejbohatší Číňan a vlastník společnosti Dalian Wanda Wang Ťien-lin

reklama

Další články

 1. Pět tipů k vytvoření efektivní SEO strategie

  Byznys ·

  Jak se dostat na přední příčky vyhledávačů a jak díky tomu oslovit správnou cílovou skupinu? Odpověď na otázku může představovat takzvaná SEO optimalizace. Jejím cílem…

 2. Musk zveřejnil fotografie zbrusu nového Modelu 3

  Byznys ·

  Spoluzakladatel společnosti Tesla a její generální ředitel Elon Musk zveřejnil na svém twitterovém účtu první fotografie nového elektromobilu Model 3. Podle zpravodajs…

 3. Vláda projedná koupi raketometů za miliardu korun

  Společnost ·

  Vláda v pondělí projedná několik nařízení, která se týkají bezpečnosti munice a pravidel pro držení zbraní. Na jednání kabinetu zazní také informace ministerstva obran…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.