ČNB nejspíše zachová kurzový závazek 27 korun za euro, myslí si investor R. Dohnal

Rada České národní banky (ČNB) dnes jedná o svém dalším postupu na devizovém trhu. Podle nezávislého investora Radima Dohnala existuje i určitá pravděpodobnost, že se ČNB rozhodne zvýšit svůj kurzový závazek na 28 korun za euro. S největší pravděpodobností ale zachová současnou hranici pro intervence na úrovni 27 korun za euro. Dohnal to řekl Lukášovi Kovandovi v pravidelném pořadu rádia Zet Tržní okénko. 

„Tento okamžik, konec kvartálu tohoto roku, může být v zásadě dobrým okamžikem, kdy tu inflaci skutečně nakopnout. Čím dřív to totiž uděláte, tím dřív můžete trh šokovat,“ odůvodnil svoji domněnku o zvýšení kurzového závazku Dohnal. Pravděpodobnost, že se vyplní je ale podle něj 10 až 15 %. Spekulacím, že by se závazek mohl posunout až na 30 korun, vůbec nepodléhá. 

Kovanda hovořil s Dohnalem i o způsobu ukončení kurzového závazku. Diskuze o tomto tématu vyvolalo lednové ukončení intervenčního režimu ve Švýcarsku, které svým rychlým postupem a nečekaným příchodem trh překvapilo. Podle Dohnala se ale Česká národní banka a Švýcarská národní banka od sebe výrazně liší tím, že ČNB alespoň informuje o tom, kdy hodlá z tohoto režimu vystoupit. „Švýcarská centrální banka u mě ztratila veškerý kredit. Až tak moc šokovat je myslím za hranou smysluplnosti a etiky,“ řekl Dohnal. (Toto téma rozebíral Lukáš Kovanda i minulý týden s hlavním ekonomem J&T Banky Petrem Sklenářem. Více informací zde.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

ČNB nejspíše zachová kurzový závazek 27 korun za euro, myslí si investor R. Dohnal Foto: Josef Hanus / Shutterstock.com - ČNB

reklama

Další články

  1. Ruské bance Sberbank loni klesl zisk o pětinu

    Byznys ·

    Největší ruské bance Sberbank klesl v loňském roce zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (127,8 miliardy Kč). K poklesu přispěl zejména růst rezerv na ztrátové úvě…

  2. Automobilka Ford otevřela v Indii nový závod

    Byznys ·

    Automobilka Ford Motor zahájila výrobu v nové indické továrně, díky které má ztrojnásobit vývoz vozů z Indie. Do nového závodu Ford investoval jednu miliardu dolarů (2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.