Na Ukrajinu ve 3. čtvrtletí ruský plyn nepoteče, země se nedohodly na dodávkách

Rusko a Ukrajina se nedohodly na dodávkách plynu pro letošní třetí čtvrtletí. Oznámil to ukrajinský ministr pro energetiku Volodymyr Demčyšyn. Ukrajinská plynárenská skupina Naftogaz tak přestane od středy nakupovat plyn od ruského Gazpromu. Tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu by toto rozhodnutí ovlivnit nemělo. Další třístranná jednání mezi Ukrajinou, Ruskem a Evropskou unií se mají uskutečnit v září, napsala agentura Reuters. Nákupy plynu se obnoví, až budou dojednány nové podmínky dodávek.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v pondělí oznámil, že Rusko pro dodávky plynu ve třetím čtvrtletí nabídne Ukrajině slevu 40 dolarů na každých 1 000 metrů krychlových. Konečná cena by tak činila 247 dolarů za 1 000 metrů krychlových, což je přibližně stejně, jako platila Ukrajina dosud. Až do konce druhého čtvrtletí však měla Ukrajina od Ruska slevu ve výši 100 dolarů za 1 000 metrů krychlových.

Demčyšyn před začátkem úterního jednání uvedl, že Ukrajině nabízená sleva nestačí. Ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak však po schůzce dodal, že nevidí potřebu poskytnout Ukrajině vyšší slevu než 40 dolarů.

Zástupce Evropské unie, eurokomisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič, po schůzce uvedl, že obě země jsou od dohody daleko. Evropská komise se tedy chystá předložit vlastní návrhy dalšího postupu.

Evropa kryje asi třetinu své spotřeby ruským plynem, který je zhruba z poloviny přepravován přes Ukrajinu. Kvůli cenovým sporům už ruský dodavatel plynu Gazprom Ukrajině přestal plyn dodávat v zimě 2005-2006 a 2008-2009, což postihlo i dodávky evropským odběratelům.

Gazprom podle agentur žádá na třetí čtvrtletí od Ukrajiny 287,15 dolaru za tisíc metrů krychlových plynu, na čtvrté čtvrtletí pak 262,5 dolaru. Ukrajinci platili ve druhém čtvrtletí 247,2 dolaru za tisíc kubíků.

 

Zdroj: ČTK

 

Na Ukrajinu ve 3. čtvrtletí ruský plyn nepoteče, země se nedohodly na dodávkách Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.