Čína oslavila příchod nového roku, je ve znamení kohouta

Čína v noci na dnešek oslavila příchod nového lunárního roku, který je ve znamení kohouta. Tisíce lidí se dnes podle agentury AP vydávají do chrámů, zapalují vonné tyčinky, modlí se za štěstí a zdraví a navštěvují příbuzné a známé. Příchodu nového roku jako každoročně předcházela několikahodinová blyštivá vlastenecká televizní show s mnohamilionovou sledovaností, jejímiž hlavními aktéry byli letos čínští astronauti.

Jedenáctka kosmonautů vystoupila na hlavním pódiu s obří čínskou vlajkou v pozadí. Byl mezi nimi i první Číňan ve vesmíru Jang Li-wej. Hvězdou večera byl podle agentury Reuters nicméně osel, který se ukláněl na přání a potřásal si kopytem s vystupujícími.

V centrálním chrámu v Pekingu se dnes čeká až 80.000 lidí, informovala čínská státní televize. K dalším novoročním tradicím patří pojídání taštiček plněných masovou nádivkou se zeleninou a odpalování ohňostrojů. Hlasité petardy, rachejtle a další zábavní pyrotechnika mají zahánět zlé duchy. Lidé se také vzájemně navštěvují, vláda podle agentury Reuters očekává až tři miliardy přesunů.

Úřady v Pekingu však už v pátek vyzvaly obyvatele, aby ohňostroje neodpalovali, a nepřispívali tím k dalšímu znečištění ovzduší. V centrální čínské provincii Che-nan úřady ohňostroje ve městech zcela zakázaly. Mnoho lidí si ale přesto v metropoli ohňostroje neodpustilo a obyvatelé města se tak podle Reuters probudili do hustého a dusivého smogu. Vedení města uvedlo, že koncentrace škodlivých částic byla v sobotu ráno druhá nejhorší za posledních pět let.

Kohout je desátým znamením čínského horoskopu a pro rok 2017 k němu připadá oheň. Podle astrologů by měl rok ohnivého kohouta být ve znamení spravedlnosti, odvahy, píle a kreativity. Není příliš vhodný ke změnám a riskantním projektům. Rok kohouta tak potrvá od 28. ledna 2017 do 15. února 2018. Poté převezme vládu opice.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Čína oslavila příchod nového roku, je ve znamení kohouta Foto: ČTK/ZUMA/Xiong Qi

reklama

Další články

  1. Trump stojí za NATO, uklidňovala Mayová

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump stoprocentně stojí za Severoatlantickou aliancí (NATO), která je podle něj základem společné obrany. Novinářům to řekla britská premiér…

  2. Amazon pomalu ztrácí Indii

    Byznys ·

    Největší světový e-shop Amazon má problémy se svým obchodováním na jednom z nejrychleji rostoucích trhů na světě. Firma naráží na rozčilení indické veřejnosti kvůli pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.