Čína odsoudila výzvy některých zemí k novým sankcím vůči KLDR

Čína ve čtvrtek kritizovala „destruktivní“ jednání některých zemí, které vyzývají k uvalení nových sankcí na Severní Koreu po jejím raketovém testu z tohoto týdne. Po nových sankcích proti KLDR volá i Japonsko. Přes jeho území totiž režim Kim Čong-una vypustil v noci na úterý balistickou raketu.

KLDR v noci na úterý uskutečnila zkoušku balistické střely středního doletu Hwasong-12, která přeletěla severojaponský ostrov Hokkaidó a dopadla do Tichého oceánu. Rada bezpečnosti OSN na svém mimořádném zasedání zkoušku jednomyslně odsoudila, novými sankcemi Pchjongjangu ale nepohrozila.

Japonsko ve středu žádalo Spojené státy, aby v Radě bezpečnosti navrhly uvalení nových sankcí na Severní Koreu. Podle diplomatů citovaných listem The Japan Times by tyto sankce mohly být namířeny proti Severokorejcům, které diktátorský režim v Pchjongjangu vysílá pracovat do zahraničí a od nichž získává tvrdou měnu. Sankce by mohly zasáhnout i vývoz textilních výrobků z KLDR a dodávky ropy.

Japonský premiér Šinzó Abe a americký prezident Donald Trump se ve svém druhém telefonátu od severokorejského testu ve středu večer shodli na nutnosti zesílit tlak na KLDR.

Čínské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek odsoudilo výzvy k zpřísnění sankcí vůči Pchjongjangu. „Jisté země ignorují výzvy k dialogu a nemluví o ničem jiném než o sankcích... Svými činy a slovy hrají destruktivní roli,“ uvedla na čtvrteční tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing.

Mluvčí rovněž zdůraznila, že situace na Korejském poloostrově je vážná a že se nejedná o žádnou počítačovou hru.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína odsoudila výzvy některých zemí k novým sankcím vůči KLDR Foto: thelefty / Shutterstock.com: Čínský prezident Si Ťin-pching

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.