Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odvrácené straně Měsíce přistát do roku 2018 a vyslat sondu na Mars do konce tohoto desetiletí. Informoval o tom server americké televize CNN.

Číně je z politických důvodů odepřena spolupráce v oblasti kosmonautiky se Spojenými státy. I z toho důvodu má svůj vlastní kosmický program, který rychle roste. Na začátku října například vypustila do kosmu svou druhou experimentální laboratoř Tchien-kung 2 v rámci příprav na umístění vlastní stálé vesmírné stanice s kosmonauty na oběžnou dráhu kolem Země. Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) totiž primárně provozují právě Američané.

Čínské vesmírné cíle ale pouze začínají u vlastní vesmírné stanice. Peking chce kolem roku 2020 vypustit k sondu k Marsu, která by zkoumala jak oběžnou dráhu rudé planety, tak následný pozemní průzkum a sběr vzorků. Další plány Pekingu pak zahrnují odesílání sondy k Jupiteru a jeho měsíců. „Naším hlavním cílem je, aby kolem roku 2030 byla Čína mezi hlavními vesmírnými velmocemi na světě,“ řekl Wu Yanhua z Čínské národní vesmírné agentury (CNSA).

CNN dodává, že Čína se do závodu o vesmír připojila pozdě. Svůj první satelit vyslala do vesmíru až v roce 1970, tedy rok poté, co Spojené státy úspěšně dopravily prvního člověka na Měsíc. Od té doby však Čína čerpá miliardy dolarů do této oblasti. V roce 2003 představila „spacewalk“, vozidlo, které přistálo a jezdilo na Měsíci. Poslala také pět posádek do vesmíru, takže je po Spojených státech a Rusku třetí zemí s takovými úspěchy.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

 

 

Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020 Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

 2. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

  Byznys ·

  Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

 3. Rusko letos vyvezlo zbraně za 336 miliard korun

  Byznys ·

  Vývoz zbraní uskutečněný divizí ruské státní exportní firmy Rosoboronexport za letošní rok zřejmě stoupne na 13 miliard dolarů (336,1 miliardy Kč) z loňských 12,7 mili…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.