Čína jako ohromná manufaktura na automobily

Čína je vůdčí mocností v množství vyrobených automobilů. Velkou část těchto vozidel vyrábí rovněž velcí globální hráči včetně automobilového giganta Volkswagenu. Největší podíl ale pochází od čínských společností. Nová infografika serveru Statista ukazuje na to, že ve většině případů jde o firmy, které vlastní stát. 

Čína se stala největším producentem automobilů v roce 2009, když se jí podařilo z této pozice vystrnadit Japonsko. V roce 2016 bylo na jejím území vyrobeno 24 milionů vozidel. Na Západě jsou čínské automobilky povětšinou neznámé. 

Zdroj: Statista

 

Profily pěti největších čínských automobilek

 

1. SAIC Motor

Zdroj: Commons.wikimedia: SAIC je vlastníkem britské automobilky MG

Tato čínská automobilka se chlubí tím, že se v roce 2016 stala šampionem v prodejích. Podle jejích informací se jí podařilo prodat 6,49 milionů vozidel. Oproti loňskému roku tak její prodeje vzrostly o 9,95 procenta.

Výrobce automobilů SAIC se rovněž pyšní tím, že se aktivně zapojil do vývoje elektromobilů, konektivity vozů k internetu, inteligentním technologiím a řešením pro sdílení.

2. Changan Automobile

Zdroj: Wikimedia.Commons: Changan CS75

Druhý největší výrobce automobilů v Číně uvádí, že každý den si více než 8500 zákazníků koupí vůz jeho značky. Společnost také údajně nabízí ve více než 60 zemích světa šest tisíc prodejních míst a autorizovaných servisů. Celosvětově pak působí v této firmě více než 150 tisíc zaměstnanců. Automobilka Changan představila své první vozidlo v roce 1959. Šlo o vůz Changjiang 46, který je podobný americkému Jeepu. Sestrojen byl pro potřeby čínské vlády.

3. Dongfeng Motor

Zdroj: Wikipedia: Dongfeng Fengshen AX7

Jako ve všech předchozích případech se jedná o čínskou státní firmu, která podle vlastních informací vyrábí více než 60 modelů vozidel. Mezi nimi figurují nákladní automobily, off-roadová vozidla nebo autobusy a další. Vozy s označením Dongfen Aeolus se prodávají do více než 19 zemí a regionů v Jihovýchodní Asii, Středním východě, Africe, Jižní Americe. Společnost Dongfeng rovněž prodává různorodé komponenty do oblastí Severní Ameriky, západní Evropy a Japonska.

4. BAIC Automotive Group

Zdroj: Commons.wikimedia: koncept BAIC BJ100

Po 59 let fungování se společnost BAIC Automotive stala jednou z pěti největších automobilových skupin v Číně. S výrobními fabrikami po celé zemi, centrálou sídlící v Pekingu a designovým centrem v Turíně zaměstnává okolo 130 tisíců zaměstnanců. Samotná firma se považuje za jednoho z nejkomplexnějších výrobců automobilů. Důvodem je její široké portfólio produktů, které pokrývá osobní automobily až po užitková vozidla.

5. Geely

Zdroj: Commons.Wikimedia: Geely EC7

Jde o čínskou nadnárodní společnost, kterou nevlastní stát. Mezi její hlavní produkty patří automobily, taxíky, motocykly, dodávky, motory a převodovky. Pod její koncern spadají značky, jako jsou Geely, Volvo nebo London Taxi. Dodávky nesou značku Emerald.

Největší čínská soukromá automobilka podepsala na konci března 2010 v Göteborgu smlouvu o koupi švédského výrobce automobilů Volvo Car. Samotná transakce se vyšplhala na 1,8 miliardy dolarů (kolem 45 miliard korun). 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Čína jako ohromná manufaktura na automobily Foto: Pradit.Ph / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Senát schválil týdenní otcovskou dovolenou

    Společnost ·

    Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní hasiči a další záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském poj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.