Musk představil svoji vizi pro kolonizaci Marsu

Zakladatel kosmické společnost SpaceX Elon Musk minulý týden představil svůj plán kolonizace Marsu. Dopravení civilizace na rudou planetu rozdělil na několik etap, které zahrnují vývoj obrovské vesmírné lodi, která by mohla přepravit až 100 lidí najednou, i čerpací stanici na oběžné dráze.

„Tohle je to, co chceme,“ řekl Musk na úvod své prezentace na Mezinárodním astronomickém kongresu v Mexiku. Tato věta přesně shrnuje celý význam Muskovy společnosti. „Pro Elona Muska je cesta na Mars a pobyt na něm vizí, kterou má od dětství a je od začátku hlavním motorem všech jeho snah,“ potvrdil na rádiu Zet ředitel České kosmické kanceláře a viceprezident Mezinárodní astronautické federace Jan Kolář, který se kongresu účastnil.

Jak tedy tato jeho vize Meziplanetárního dopravního systému vypadá? V prvé řadě si je podle Koláře třeba uvědomit, že aby se dalo hovořit o civilizaci na Marsu, musí tam podle Muska být alespoň milion lidí. K tomu, aby se tam takový počet lidí dopravil, je třeba něco obrovského. A to je fáze jedna - obří vesmírná loď. „Jeho kosmická loď je plánovaná na sto, možná i více lidí. Bude patřičně obrovská. Cestující si tam povezou 450 tun svůj náklad, který musí mít, aby tam mohli začít fungovat,“ přiblížil Kolář.

Taková kosmická loď pak bude potřebovat i úměrně obrovskou a výkonnou nosnou raketu. Ta bude vybavená 42 motory Raptor, jejichž prototyp nedávno prošel úspěšnou zkouškou. Raketa nejprve dopraví na oběžnou dráhu vesmírnou loď a poté se vrátí na Zem. Následně znovu několikrát odstartuje s nákladním modulem, který čekající loď zásobí palivem potřebným pro cestu na Mars i zpět. „Muskovy to vyšlo z hmotnostních výpočtů, které by mohla obří raketa vyslat na oběžnou dráhu kolem země, potažmo k Marsu. Aby mohla dát i velká nosná raketa na oběžnou dráhu potřebné vybavení pro lidi, tak by se tam potřebná nálož paliva nevešla,“ vysvětloval Kolář důvody, proč Musk plánuje mít tankovací stanici mimo Zemi.

Vývoj celého tohoto systému bude podle Muska stát 10 miliard dolarů (přes 240 miliard korun), od kterých by se také měla odvíjet cena letenky pro budoucí „Marťany“. V tomto případě by každý zájemce o cestu na Mars měl zaplatit asi 100 tisíc dolarů. „Obě tyto částky je třeba brát s velkou rezervou. Myslím, že částka 10 miliard dolarů za vývoj je dost podhodnocená, náklady budou větší,“ řekl ředitel České kosmické kanceláře.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru. Celý rozhovor s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Musk představil svoji vizi pro kolonizaci Marsu Foto: Twitter/@SpaceX

reklama

Další články

 1. Pět let PJ - po Jobsovi

  Tech ·

  Dnes je to pět let, co zemřel na rakovinu slinivky americký podnikatel a spoluzakladatel společnosti Apple Computer Steve Jobs. Zanechal za sebou obrovský odkaz a před…

 2. BBC: Trumpova nadace musela přestat s fundraisingem

  Společnost ·

  Charitativní nadace amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa musela přestat s fundraisingem. Přikázali jí to státní zástupci v New Yorku s tím, že nadace nem…

 3. Přebytek státního rozpočtu je na novém rekordu

  Byznys ·

  Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci září na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun. Jde o nejlepší zářijový výsledek od vzniku České republiky. In…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.