Mobilních hovorů na Štědrý den ubylo, nárůst byl u MMS a dat

Češi si letos na Štědrý den volali méně než před rokem, 42,7 milionu hovorů v mobilních sítích je o tři procenta méně než loňský rekord. Druhým rokem po sobě ubylo textových zpráv, lidé si jich poslali 74,3 milionu. Celkem 1,17 milionu multimediálních zpráv (MMS) je nový rekord a v desítkách procent proti loňsku vzrostl objem přenesených dat. Hovory a textové zprávy měly během dne vrchol dopoledne, MMS odpoledne a data večer. Vyplývá to z včerejších informací operátorů.

Množství hovorů je po loňském rekordu 44 milionů druhé nejvyšší v historii. Textových zpráv proti minulému roku ubylo zhruba o procento, počet MMS se naopak zvýšil o téměř devět procent, a vylepšil tak rekord z loňského Štědrého dne.

Nejvíc hovorů, textových zpráv i MMS letos přenesl T-Mobile. Zatímco 17,9 milionu telefonátů bylo o 2,3 procenta méně než před rokem, textových zpráv přibylo o půl procenta na 29,5 milionu a MMS o 7,9 procenta na víc než 495 400. Datový provoz T-Mobilu se zvýšil o 142 procent, v rychlé síti LTE dokonce víc než třináctinásobně. „Lidé nejvíc datovali večer po nadílce, mezi 20:30 a 21:30,“ uvedla mluvčí operátora Martina Kemrová.

Hovorů a textových zpráv ubylo na Štědrý den společnosti O2. Propojených 15,1 milionu volání bylo o 6,8 procenta méně než loni, 25,2 milionu textových zprávy představuje meziroční pokles o sedm procent. Počet multimediálních zpráv v síti O2 naopak vzrostl o skoro 13 procent na téměř 484 000. Mobilní datová síť O2 přenesla o 89 procent víc dat než loni, v síti LTE byl nárůst sedmiapůlnásobný. „Zvýšený datový provoz jasně potvrzuje, že řada lidí posílá vánoční přání přes sociální sítě a e-maily,“ podotkla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Vodafone zaznamenal nárůst u propojených telefonátů i přenesených textových a multimediálních zpráv. Hovorů přibylo o dvě procenta na víc než 9,7 milionu, počet textových zpráv se zvýšil o šest procent na 19,6 milionu a MMS o čtyři procenta na 195 900 zpráv. „Letos lidé o Štědrém dni přenesli o 119 procent více dat než loni. Špička nastala okolo 21:00. Značný nárůst přenosů dat koresponduje s rozšířením LTE,“ uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Z cizích zemí se podle čísel Vodafonu nejvíc volalo do Polska, Německa, na Slovensko, Ukrajinu a do Vietnamu. Z cizinců se na Štědrý den do sítě tohoto operátora nejčastěji přihlásili lidé z Nizozemska, Německa a Švédska.

 

 

Zdroj: ČTK

Mobilních hovorů na Štědrý den ubylo, nárůst byl u MMS a dat Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Firmě Nike vzrostl čtvrtletní zisk o 20 procent

    Byznys ·

    Americký výrobce sportovního oblečení Nike zvýšil ve druhém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 20 procent na 785 milionů dolarů (přes 19 miliard Kč). Oznámila …

  2. USA rozšířily seznam protiruských sankcí

    Byznys ·

    Spojené státy včera rozšířily svůj seznam protiruských sankcí, které jsou odpovědí na přístup Ruska k ukrajinské krizi. Oznámilo to americké ministerstvo financí, kter…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.