MMF se obává dopadů Trumpovy obchodní politiky

Mezinárodní měnový fond (MMF) ve čtvrtek varoval před obchodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta by totiž mohla podkopat světový obchodní systém a poškodit ekonomiku Spojených států. Upozornil také, že hospodářský růst v USA sice bude v letošním i příštím roce podpořen snížením daní a rozsáhlými vládními výdaji, později však na něj bude mít negativní dopad stoupající státní dluh.

Trump popudil řadu obchodních partnerů USA svou protekcionistickou politikou, například zavedením cel na dovoz oceli a hliníku. "Tato opatření pravděpodobně vzdálí svět otevřenému a spravedlivému obchodnímu systému založenému na pravidlech, což bude mít negativní dopad na ekonomiku USA i na obchodní partnery," uvedl MMF.

Fond ve čtvrtek rovněž potvrdil svou dubnovou prognózu, podle které ekonomika USA v letošním roce vzroste o 2,9 procenta a napřesrok o dalších 2,7 procenta. V roce 2020 by podle MMF mělo tempo růstu činit již pouze 1,9 procenta a do roku 2023 by mělo postupně zvolnit až na 1,4 procenta. MMF je tak mnohem méně optimistický než Trumpova administrativa, podle které by mělo tempo růstu v příštích letech činit minimálně tři procenta, napsala agentura AP.

 

 

Zdroj: ČTK

MMF se obává dopadů Trumpovy obchodní politiky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.