Müller, ING: IPO Lobkowicz může motivovat ostatní firmy ke vstupu na burzu

Igor Müller, portfolio manažer ING Investment Management, říká v rozhovoru pro Studio Zet, že bude-li vstup Pivovarů Lobkowicz na pražskou burzu úspěšný, může motivovat i další firmy k úpisu akcií na domácím trhu.

Vedle témat jako deflace v Evropě a možné dopady prorůstových opatření centrálních bank na akciový trh, komentoval Müller v pravidelném pořadu Tržní okénko i emisi společnosti Pivovary Lobkowicz Group, pátého největšího výrobce piva v České republice.

Primární úpis nabízených cenných papírů těchto pivovarů končí dnes a akcie se na pražské burze začnou obchodovat 28. května.

Primární emise akcií na tuzemské burze nejsou běžné a firmy v posledních letech vetšinou volily pro primární úpis, takzvané IPO, jiné akciové trhy. Může za to i několik neúspěšných emisí v minulosti, jejichž cena se postupně propadla pod upisovací cenu.

„Co může úspěšná emise způsobit je, že zatraktivní prostředí akciových trhů i pro ostatní firmy a ty seberou více odhodlání k obchodování svých akcií na burze,“ řekl Müller. „Něco jako úspěšná emise tím trhem určitě pohne.“

„I když se bavíme o relativně malé emisi, tak to může mít za následek to, že firmy začnou hledat exit prostřednictvím listingu na pražské burze," řekl Müller. „Za druhé to může být zdroj financování pro mnohé firmy, které nedostávají úvěry v bance, popřípadě se neumí financovat jinak.“

Zdroj: Zet

Müller, ING: IPO Lobkowicz může motivovat ostatní firmy ke vstupu na burzu Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.