Ministerstvo zemědělství plánuje zakázat prodej sudového vína z dovozu

Stát pravděpodobně zakáže prodej sudového vína z dovozu. Do budoucna by se mohlo prodávat pouze v označených baleních, která nelze znovu plnit. Po včerejším jednání s vinaři to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Domácí vinaři budou moci sudové víno prodávat mimo své sklepy nebo prodejny ve smluvních vinotékách. Smlouvy pak bude evidovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ministerstvo novelu předloží vládě do konce prvního pololetí.

„Tím víceméně zásadním způsobem zužujeme ten prostor, aby mohlo docházet k ilegální manipulaci s nápojem, aniž by o tom věděl dovozce a ten, kdo ho stáčí nebo prodává,“ uvedl ministr. Pro dozorové orgány pak bude díky plánovaným změnám jednodušší najít konkrétního viníka.

„Zahraniční sudová vína nebo vína vyrobená u nás z dovezených hroznů necháme stočit do balení určeného pro konečného spotřebitele, a to v obalu, který se nedá znovu naplnit (takzvaný bag in box nebo láhev),“ řekl Jurečka. Zákazníci tím podle něj získají větší jistotu, že si nekupují pančované víno.

Domácí vína vyrobená z hroznů sklizených v ČR budou moci vinaři prodávat ve svém sklípku, ve vlastní vinotéce či ve vinotéce, se kterou uzavřou smluvní vztah. Smlouvy bude evidovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ministerstvo hodlá návrh vládě předložit ještě v prvním pololetí, nabýt platnosti by pak měl začátkem příštího roku.

„Plánujeme posílit počty inspektorů zemědělské a potravinářské inspekce, kteří se zaměří výhradně na obchod s vínem,“ řekl ministr. Chce zároveň jednat s celní správou, aby také vyčlenila několik svých zaměstnanců pro tuto oblast. „Kontroly vína by pak zajišťovali společně,“ dodal.

„Bohužel dnes až příliš často se setkávají inspekční orgány s tím, že za moravská vína jsou vydávány různé padělky, plagiáty, spíše hodně drahé vinné střiky, které Moravou maximálně projely v cisterně, která nebyla ani oznámena orgánům celní správy,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Hejtman dnes podpořil i vznik takzvané vinařské Kobry, společného pracovního týmu Generálního ředitelství cel, policie a SZPI.

Vinaři, kterým bude prokázáno porušování zákona, by podle záměru ministerstva měli přijít na dobu dvou až tří let o možnost čerpat dotace.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Ministerstvo zemědělství plánuje zakázat prodej sudového vína z dovozu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

    Byznys ·

    Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.