Ministerstvo financí navrhlo nový fond, který má finančním institucím pomoci řešit problémy

Ministerstvo financí (MF) chce vytvořit nový fond, který má chránit banky a pojišťovny před vznikající finanční krizí. Se vznikem fondu počítá návrh zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který ministerstvo poslalo do připomínkového řízení. 

Zákon vychází z požadavků Evropské unie, jejichž cílem je zajistit jednotné řešení selhání bank, družstevních záložen a obchodníků s cennými papíry. Opatření vycházejí z doporučení Rady pro finanční stabilitu (FSB), která požaduje vytvoření nástrojů zaručujících, že náklady selhání dané instituce ponesou zejména její akcionáři a věřitelé, a nikoliv daňoví poplatníci.

Peníze ve Fondu pro řešení krize, který vznikne transformací současného Fondu pojištění vkladů, bude možné použít jenom ke konkrétně stanoveným účelům. 

Norma rovněž upraví postupy pro využití peněz ze státního rozpočtu. V případě, že se konkrétní banka nebo pojišťovna dostane do problémů, bude moci požádat o finanční pomoc v případě, že se bude jednat o situaci, kterou nebude možné vyřešit jiným způsobem. Návrh rovněž ukládá finančním institucím povinnost zpracovávat ozdravné plány, udržovat předepsaný minimální objem odepisovatelných závazků nebo odvádět příspěvky do fondu.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo financí navrhlo nový fond, který má finančním institucím pomoci řešit problémy Foto: ČTK: Ministr financí Andrej Babiš

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.