Microsoft už nebojuje proti Linuxu, jde mu naproti

Softwarová firma Microsoft oznámila, že tři verze svobodného a otevřeného počítačového operačního systému Linux - Ubtuntu, Suse a Fedora - budou k mání na Windows Store, tedy v obchodu s aplikacemi ve Windows 10. Microsoft přitom dlouho bojoval proti systému Linux. Bývalý generální ředitel společnosti Steve Ballmer ho dokonce kdysi přirovnal ke „komunismu“ a „rakovině“.

Může se to zdát tedy překvapivou zprávou, podle Business Insideru ale dává tento krok Microsoftu perfektní smysl. Zde je proč:

Na rozdíl od softwarů s uzavřeným kódem je systém Linux takzvaně open source software. K dispozici jsou jeho zdrojové kódy, které lze za dodržení jistých podmínek upravovat a vše dále šířit. Jeho používané licence umožňují systém zdarma a volně používat, distribuovat i upravovat. Právě proto se ho v devadesátých letech snažil Microsoft neúspěšně vymýtit. 

Zatímco bývalý šéf Microsoftu Ballmer chtěl, aby vývojáři psali kódy pouze ve Windowsu a jenom Windows, současný generální ředitel společnost Satya Nadella hraje mnohem hlubší hru. Ta totiž nekonsoliduje moc Windowsu mezi vývojáři, ale spíše se ujišťuje, že Microsoft zůstane součástí a to všude, na každém zařízení.

Hlavní nástroj k tomu přišel na začátku roku 2016, kdy Microsoft představil takzvaný Windows Subsystem for Linux (WSL). To je způsob, jak mohou developeři používat plnou verzi Linux v samotném operačním systému Windows 10. Tímto způsobem tak položil návnadu k tomu, aby programátoři systém Windows 10 začali vůbec používat. Programátoři mají rádi Linux, Windows 10 díky WSL podporuje jak software Linux, tak i software Windows. Přidání systémů Ubtuntu, Suse a Fedora na Windows Store je tak podle Business Insideru jen způsobem, jak jim usnadnit začít s WSL, pomocí něhož můžete nainstalovat Linux verzi svého výběru.

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

 

 

 

Microsoft už nebojuje proti Linuxu, jde mu naproti Foto: theverge.com

reklama

Další články

  1. Kajínek dostane od Zemana milost

    Společnost ·

    Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno, prez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.