Merkelová podpořila tureckou vládu, Zeman chce setrvání demokracie

Podporu demokraticky zvolené turecké vládě vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová i řecký premiér Alexis Tsipras. Reagovali tak na pokus části turecké armády o státní převrat. K návratu k ústavnímu pořádku v Turecku vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle něj budou dopady pokusu o puč klíčové pro celý region i pro vztahy Turecka s Evropskou unií. Český prezident Miloš Zeman zase chce, aby v Turecku nebylo krveprolití a zůstala demokracie. 

Merkelová prostřednictvím svého mluvčího na twitteru uvedla, že v Turecku musí být respektován ústavní pořádek a musí být učiněno vše na ochranu lidských životů. Kvůli situaci v zemi je v úzkém kontaktu s německými ministry zahraničí a hospodářství.

„Vláda a řecký lid pozorně sledují vývoj v Turecku a stojí na straně demokracie a ústavního pořádku,“ uvedl řecký premiér Tsipras na twitteru. Podporu už ve zprávě vyjádřil Tsipras i svému tureckému protějšku, uvedla mluvčí aténské vlády. Dnes se chce podle ní premiér co nejrychleji spojit i s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Řecko jako sousední země a tradiční rival vývoj v Turecku bedlivě sleduje. Ministr obrany Panos Kammenos ještě v noci svolal zasedání generálního štábu.

Tusk, který je na summitu evropských a asijských zemí ASEM v mongolském Ulánbátaru, prohlásil, že napětí nelze řešit zbraněmi. „Turecko je klíčový partner Evropské unie. EU plně podporuje demokraticky zvolenou vládu, státní instituce země a právní stát. Vyzýváme k okamžitému návratu k tureckému ústavnímu pořádku,“ dodal.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v prohlášení během noci vyzval ke „klidu a zdrženlivosti a k plnému respektování tureckých demokratických institucí a ústavy“. Připomněl, že „Turecko je cenným členem NATO“.

Zeman situaci v Turecku bedlivě sleduje

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček je v kontaktu s velvyslancem v Ankaře, který prezidenta průběžně informuje, sdělil v noci na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Pro prezidenta je důležité, aby nedošlo k velkému krveprolití a aby byly zachovány demokratické principy v Turecku,“ uvedl mluvčí v rádiu Impuls.

Podle dostupných informací se vládním složkám podařilo pokus o vojenský převrat zmařit. V Turecku, zejména v jeho přímořských letoviscích, se v tuto chvíli nacházejí stovky Čechů. Jejich situací se bude odpoledne zabývat krizový štáb na ministerstvu zahraničí.

Premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že prioritou české vlády je postarat se o české občany a zajistit jejich bezpečný návrat domů. Ministerstvo zahraničí už v noci vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Navzdory tomu odletěla dnes brzy ráno z prahy zhruba stovka lidí do letoviska Antalya.

Čechy, kteří v Turecku již jsou, nabádá česká vláda k opatrnosti. Zatím byl zrušen ranní linkový spoj z Istanbulu do Prahy a zpět.

Pokus o státní převrat propukl v Turecku v pátek pozdě večer, stojí za ním část armády. Turečtí vládní činitelé tvrdí, že se jim podařilo puč potlačit. Hlášeno je nejméně 60 mrtvých. Boje se odehrávaly především v metropoli Ankaře a v Istanbulu.

 

 

Zdroj: ČTK

Merkelová podpořila tureckou vládu, Zeman chce setrvání demokracie Foto: Shutterstock.com: Německá kancléřka Angela Merkelová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.