Merkelová přivítala plány na setkání zástupců EU a Turecka

Německá kancléřka Angela Merkelová vítá plán Bulharska na uskuteční pracovní schůzky mezi zástupci Evropské unie a Turecka, která by měla zlepšit napjaté vztahy a vyčistit půdu pro případný summit. Merkelová to v sobotu řekla novinářům po schůzce s bulharským premiérem Bojkem Borisovem. Bulharsko nyní předsedá EU.

Sofia připravuje setkání mezi tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a představiteli EU Jean-Claudem Junckerem, Donaldem Tuskem a Antoniem Tajanim v černomořském městě Varna.

„Toto setkání je skvělou příležitostí k jednání s tureckým prezidentem o všech záležitostech,“ uvedla Merkelová. Upozornila, že k vyřešení problémů je potřeba mít s Tureckem spořádané vztahy. Podle Borisova by se schůzka mohla zabývat obavami Turecka o platby od EU v rámci dohody o přistěhovalectví a napjatými vztahy mezi Ankarou a některými velkými členy EU, hlavně kvůli lidským právům.

Evropská unie v prosinci 2016 zmrazila přístupové rozhovory s Tureckem. Turecký ministr pro záležitosti EU v pátek uvedl, že Ankara odmítne jakoukoliv nabídku na partnerství s EU, která nebude znamenat členství. Varoval, že současná bezvýchodná situace nedává Turecku důvod dodržovat dohodu o migrantech.

Turecký ministr také řekl, že EU neplní všechny části dohody, která má zastavit proud migrantů z Turecka směrem na západ výměnou za finanční pomoc v objemu tří miliard eur (76,2 miliardy Kč) a další podporu Turecku, uvedla agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Merkelová přivítala plány na setkání zástupců EU a Turecka Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Angela Merkelová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.