Merkelová a Hollande dnes v Moskvě představí Putinovi svůj mírový plán

V Moskvě se dnes sejdou německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem François Hollandem k jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Představí mu svůj plán o možnostech zastavení násilí na východní Ukrajině.

„Společně s Angelou Merkelovou jsme se rozhodli převzít novou iniciativu,“ prohlásil francouzský prezident. „Přijedeme s novým návrhem, jak konflikt vyřešit,“ dodal s tím, že tento návrh je založen na respektování ukrajinské územní celistvosti.

Nová iniciativa Hollandea a Merkelové je považována za snahu utišit sílící hlasy v západních zemích, které vybízejí k dodání zbraní Ukrajině. Po této formě pomoci volá i ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, aby mohla Ukrajina čelit ofenzivě proruských povstalců, podporovaných vojensky Ruskem.

Ruští experti ale podezírají, že nová mírová iniciativa má především vyprostit tisíce ukrajinských vojáků z obklíčení ve městě Debalceve, důležité železniční křižovatky mezi hlavními povstaleckými baštami, Doněckem a Luhanskem. Povstalci se podle agentury TASS mezitím dohodli s ukrajinským velením na místním příměří od pátečního rána, které by mělo umožnit odchod civilistů z města.

 

Zdroj: ČTK

Merkelová a Hollande dnes v Moskvě představí Putinovi svůj mírový plán Foto: ČTK - Vladimir Putin, Petro Porošenko, Angela Merkel, Francois Hollande

reklama

Další články

  1. Nespolehlivých plátců DPH je mezi firmami 165

    Byznys ·

    Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) stoupl do února na 165 firem. Oproti listopadu jde o desetiprocentní nárůst. Téměř 70 procen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.