Meetingy je potřeba zefektivnit. Inspirujme se od Muska nebo Bezose

Většina lidí nechce svůj čas plýtvat zbytečnými meetingy. Nejznámější inovátoři se této problematice pečlivě věnují a snaží se své porady co nejvíce zefektivnit. Speciální praktiky používá například ředitel firmy SpaceX a Tesla Elon Musk. O tom, jak známí inovátoři vedou porady, informoval internetový magazín Business Insider. 

Bývalý zaměstnanec firmy SpaceX informoval o zkušenostech svého blízkého přítele, který ve firmě rovněž pracuje. Elon Musk se jednoho účastníka porady zeptal, proč se jí zúčastnil, když přitom nic neřekl. Tato otázka dává smysl. Proč jste na poradě, když k ní nemáte, co říct? Důležité je lidi donutit k rozhodnutí, k rychlosti, nebo k efektivitě odvedené práce. Ve většině případů tak postačí v případě nutnosti odeslat e-mail. Porady mohou totiž ubírat drahocenné minuty. 

Musk není jediným výkonným ředitelem, který vnímá důležitost v efektivitě porad.. Zakladatel a generální ředitel firmy Amazon, Jeff Bezos, zastává pravidlo o „dvou pizzách“. To má omezovat přebytečné setkávání zaměstnanců.

Tato myšlenka je naprosto jednoduchá: Schůzky mají být dostatečně malé, aby nasytily dvěma pizzami celou skupinu. Pokud tomu tak není, tak schůzka byla příliš velká a neproduktivní. Podstatné je do interakce zapojit co největší počet pracovníků. Pokud se meetingu zúčastní jedinci, kteří namísto zapojení se do důležité problematiky hrají hry na telefonu, tak efektivitu nezaručíte. Těchto faktorů si jsou Musk i Bezos moc dobře vědomi.  

Bezos v roce 2012 byznysovému portálu Fortune řekl, že některá setkání s vedoucími pracovníky začínají tichým čtením. To znamená, že všichni účastníci se musí nejprve seznámit s daným tématem schůze a o tématu následně přemýšlet. To zaujme lidi víc, než aby bez dřívějších instrukcí trávili zbytečný čas v konferenční místnosti.  

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Meetingy je potřeba zefektivnit. Inspirujme se od Muska nebo Bezose Foto: Simple Wikipedia / Flickr: Elon Musk a Jeff Bezos

reklama

Další články

  1. Islámský stát přišel o syrskou Rakku

    Byznys ·

    Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka. To v minulosti představovalo hlavní baštu IS v Sýrii. S odk…

  2. Boje v Iráku zvyšují ceny ropy

    Byznys ·

    Ceny ropy na světovém trhu v pondělí zaznamenaly růst. Důvodem jsou boje v okolí severoiráckého města Kirkúk. Agentura Reuters uvedla, že způsobily krátkodobý výpadek …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.