Mattis pohrozil zásahem proti KLDR, stalo by se tak v případě ohrožení spojenců

Spojené státy americké jsou připraveny uskutečnit rychlou a konkrétní akci, aby zneškodnily severokorejské rakety vypálené případně na americké spojence. Po čtvrteční schůzce ministrů obrany a zahraničí USA a Japonska to řekl šéf Pentagonu James Mattis.

KLDR vyvolává napětí svými raketovými testy a rostou obavy, že je schopná použít i jadernou hlavici. KLDR a USA si vzájemně vyhrožují napadením, KLDR prý má plán útoku na americký tichomořský ostrov Guam.

Japonský ministr zahraničí Taró Kono řekl, že jeho země posílí kvůli severokorejské hrozbě obranné pozice a poskytne 500 milionů dolarů (11 miliard korun) na posílení námořní bezpečnosti ve východní Asii.

Mattis na adresu KLDR řekl, že bude-li Pchjongjang pokračovat ve vývoji svého zbrojního programu, pak bude čelit zásadním vojenským důsledkům.

Ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že USA stále stojí o diplomatické řešení a chtějí KLDR přimět k obnovení diplomatických rozhovorů, „jež povedou k jinému výsledku než předchozí vyjednávání o severokorejském jaderném programu“. Ujistil také, že USA bez výhrad dodrží obrannou dohodu s Japonskem.

Šéf rezortu japonské obrany Icunori Onodera prohlásil, že USA se s Japonskem kvůli severokorejským hrozbám dohodly na posílení obranné spolupráci. Podobně jako Mattis prohlásil, že za jakoukoli hrozbou ze strany Severní Koreje bude následovat jednotná reakce.

 

 

Zdroj: ČTK

Mattis pohrozil zásahem proti KLDR, stalo by se tak v případě ohrožení spojenců Foto: a katz / Shutterstock, Inc.: James Mattis

reklama

Další články

  1. Ukrajina odstranila všechny sochy s Leninem

    Společnost ·

    Proces dekomunizace na Ukrajině, který kontroluje kyjevská vláda, došlo k demontování všech soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina. V rozhovoru pro ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.