Maloobchodním tržbám zpomalil v lednu meziroční růst na 4,6 %, dařilo se e-shopům

Tržbám českého maloobchodu nezahrnující prodej aut v lednu zpomalil meziroční růst na 4,6 %. Loni v prosinci přitom tržby stouply o 6,7 procenta. Lepší kondici oproti minulému roku zaznamenal prodej v internetových a zásilkových obchodech. Zvýšily se také tržby za potraviny. Informace o údajích zveřejnil Český statistický úřad.

Tržby za prodej pohonných hmot stouply meziročně o 6,1 procenta, za prodej nepotravinářského zboží o 5,3 procenta a potravin o 3,2 procenta. Ve srovnání s prosincem se tržby bez aut očištěné o sezonní vlivy zvýšily o 1,2 procenta.

Prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby se meziročně zvýšil o 15,4 procenta. Tržby za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci ve specializovaných prodejnách vzrostly o 14,9 procenta, což bylo nejvíce od října 2008. Za oděvy a obuv lidé utratili o 7,3 procenta víc než před rokem, za výrobky pro domácnost o 3,2 procenta víc a u počítačových a komunikačních zařízení se tržby zvýšily o téměř procento. O 3,6 procenta klesl zájem spotřebitelů při nakupování farmaceutického a zdravotnického zboží.

Ceny se podle ČSÚ proti loňskému lednu snížily u pohonných hmot, potravin a počítačového a komunikačního zařízení. Vyšší ceny statistici zaznamenali v prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, s oděvy a obuví a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se v lednu zvýšily meziročně o 7,3 procenta. Za prodej aut včetně náhradních dílů lidé utratili o 8,4 procenta víc, za opravy tržby stouply o 2,4 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

Maloobchodním tržbám zpomalil v lednu meziroční růst na 4,6 %, dařilo se e-shopům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.