Macron pravděpodobně na jaře zavítá do Prahy a podepíše plán spolupráce

Francouzská hlava státu Emmanuel Macron pravděpodobně přijede příští rok na jaře do Prahy. V rámci své návštěvy by mohl podepsat s Českou republikou nový plán společné spolupráce na další čtyři roky. Novináře o tom po schůzce s Macronem v Salcburku informoval český premiér Bohuslav Sobotka.

„Chceme rozvíjet strategické partnerství mezi našimi zeměmi. Máme podepsaný akční plán, podle něhož partnerství realizujeme a který končí v roce 2018. Naši spolupracovníci začnou pracovat na novém akčním plánu, který by mohl být podepsán příští rok na jaře při návštěvě prezidenta Macrona v Praze,“ uvedl premiér.

Plán na další čtyři roky by měl obsahovat společné záměry při digitalizaci průmyslu, pro vědu a výzkum, v jaderné energetice, obraně či vzdělávání. Připravit by se měl do konce roku.

Podle Sobotky by si Česko a Francie v příštím roce ale rády připomněly i kulatá výročí, a to sto let od založení Československa či půlstoletí od takzvaného pražského jara 1968.

O Macronově návštěvě mluvil ve středu také slovenský premiér Robert Fico. Na Slovensko by měl francouzský prezident podle něj zavítat v prvním čtvrtletí příštího roku.

Slovensko usiluje o co nejužší vazby s Francií. Její prezident prosazuje "znovuvybudování Evropské unie", do konce roku by chtěl mít návrh jeho plánu. Jádrem společenství by se měly stát hlavně země eurozóny. "Ti, kteří chtějí postupovat rychleji, musí mít právo rychleji jít," řekl dnes po schůzce s rakouským kancléřem, českým premiérem a francouzským prezidentem v Salcburku Fico s tím, že Slovensko chce být v unijním jádru.

Podle Macrona se k jádru budou moci přidat ale i země, které nejsou součástí eurozóny. Sobotka uvedl, že je i v zájmu EU, aby nevznikal příkop mezi unijními státy, které mají a které nemají euro. „Měli bychom zvažovat možné modely forem asociací, pozorovatelského statusu či flexibilní spolupráce, abychom udrželi soudržnost v EU,“ řekl český premiér. ČR by stála nejspíš o pozorovatelství v eurozóně, aby se mohla účastnit jejích jednání.

 

 

Zdroj: ČTK

Macron pravděpodobně na jaře zavítá do Prahy a podepíše plán spolupráce Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sobotka bude dnes jednat s Macronem

    Společnost ·

    O změně směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí a o sociálním dumpingu budou dnes v Salcburku s francouzským prezidentem jednat šéfové vlád Česka, Rakouska a Slove…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.