Má Visegrádská skupina svou budoucnost v EU?

Sdružení čtyř států střední Evropy, tj. Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, vzniklo na začátku roku 1991. Původně skupina vznikla za účelem spolupráce při integraci do evropských a západních struktur. To se částečně splnilo již v roce 1999, kdy tyto státy (vyjma Slovenska) vstoupily do NATO a následně bylo definitivně dovršeno rokem 2004 přijetím všech zemí do EU a přijetím Slovenska do NATO. Od té doby se agenda V4 proměnila až do současné podoby, kdy naopak celoevropskou integraci do značné míry spíše rozbíjí.

Hned na úvod si je potřeba uvědomit, že síla Visegrádské skupiny uvnitř EU nevycházela jen z členů této aliance, ale i z dohodnuté těsnější spolupráce se Slovinskem a především Rakouskem, ta probíhala v rámci takzvaného Regionálního partnerství. Minulý pátek však čerstvě zvolený rakouský kancléř Sebastian Kurz odmítl tvrzení, že by za jeho vlády nastala těsnější spolupráce se zeměmi V4 a naopak ocenil iniciativy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se postavil do čela snah o reformu celé Evropské unie.

Uskupení zemí V4 je dnes vnímáno spíše jako tvrdé jádro střední Evropy a to se všemi pozitivy i negativy, které toto pojmenování přináší. Země sdružené v této skupině například vykazují dlouhodobě vyšší hospodářský růst než většina eurozóny. Zároveň se však tato „tvrdost“ a někdy až překvapivá jednota na některých tématech projevuje i při řešení různých krizí, které ohrožují EU jako celek. Příkladem může být ta finanční a následná dluhová v roce 2008, migrační krize nebo odchod Velké Británie z EU.

Při řešení těchto krizí reprezentuje Visegrád spíše radikálnější a nepříliš kooperující řešení, které sice jemu vyhovuje, ale poněkud zapomíná na ostatní členy EU. Jedním z důvodů je bezpochyby i to, že tři z těchto zemí (Česko, Polsko a Maďarsko) se doposud zcela nezapojily do měnové unie a používají stále měnu vlastní. Tento důvod byl bezpochyby nejdůležitějším faktorem, který ovlivnil stanovisko těchto zemí k již zmiňované dluhové krizi, při které veřejně deklarovaly, že odmítají doplácet na ostatní „nezodpovědné“ státy a s výjimkou Slovenska (které však v eurozóně je) tak i učinily.

Stejným způsobem, možná ještě o něco silněji, semkla státy V4 i nedávná migrační krize. Tu se Evropská unie snažila řešit migračními kvótami. Tyto kvóty byly však dopředu odsouzeny k neúspěchu, například kvůli následné reemigraci do bohatých států EU. V4 na tyto problémy upozorňovala a dodávala, že ideálním řešením by bylo dobrovolné přijímání migrantů, jehož fungování by si určoval každý stát sám. Každý však z výroků představitelů těchto čtyř zemí vyčetl, že spíše než o dobrovolné přijímání, jim jde o dobrovolné nepřijímání migrantů.

Vzhledem k tomu, jakým směrem se i díky Macronovým navrhnutým reformám, EU v nejbližší budoucnosti bude ubírat, lze odhadovat, že se V4 buďto stane součástí tzv. „pomalejšího pruhu“ unie a bude jakýmsi konzervativním ostrovem uvnitř liberální unie, nebo budou neshody tak velké, že se od ní zcela odštěpí a bude fungovat jako samostatná organizace. Tomuto scénáři by i nahrával fakt, že například České republice končí rokem 2020 výhodné účtovací období pro dotace, a tak argument mnoha pragmatických příznivců EU, tj. že z unie více peněz získáváme, než dáváme, pomalu přestane platit.

 

 

Zdroj: Zet

Má Visegrádská skupina svou budoucnost v EU? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trump je prý ochoten jednat s Kimem

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump, který doposud šířil převážně ostrá prohlášení na adresu severokorejského vůdce, prohlásil, že je připraven s Kim Čong-unem telefonicky…

  2. Pojem Smart City zná v Česku pouhých 19 % lidí

    Tech ·

    Pojem Smart City zná v Česku pouze 19 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost E.ON zpracovala agentura Ipsos. Koncept takzvaných chytrých řešení využ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.