Kvóty pro ženy ve vedoucích pozicích jsou potřeba, říká Petra Janíčková

Z trhu práce odejde v období mateřství až 41 procent českých žen. Česká republika tak vykazuje mezi zeměmi Evropské unie třetí největší rozdíl v míře zaměstnanosti bezdětných žen a žen s dětmi do šesti let věku. V souvislosti s uplatněním žen na trhu práce se diskutuje i o takzvaných genedrových kvótách, které mají zajistit větší podíl žen na vedoucích pozicích. O nich, ale i o dalších aspektech postavení žen na trhu práce hovořila ve Studiu Zet  Petra Janíčková , zakladatelka webu  práceženy.cz .

Petra Janíčková v minulosti pracovala jako výkonná ředitelka Britské obchodní komory. V současnosti pomáhá prostřednictvím svých internetových ženám vybalancovat pracovní a soukromý život. Pořádá také festival VŠEM ŽENÁM, který má ženy inspirovat.

Janíčková prosazuje zavedení kvót pro ženy ve vedoucích pozicích zejména ve veřejné správě a státních firmách. Více než polovina žen v Česku má vystudovanou vysokou školu, „a přesto je Česká republika myšlenkově vedená hlavně muži. Z tohoto důvodu si myslím, že ve veřejné správě a v politice musí být více žen na těch rozhodovacích pozicích, aby měly možnost vůbec ovlivnit dění v České republice,“ tvrdí Janíčková.

V soukromé sféře by však kvóty nezaváděla, protože podle ní má každý podnikatel právo si vybrat své zaměstnance podle sebe. „Tím, že jste se rozhodl, že chcete podnikat a založit firmu, si už na sebe berete tu zodpovědnost, že budete mít určitý cíl. Vy si tedy rozhodujete, koho budete zaměstnávat,“ řekla ve Studiu ZET na rádiu BBC Janíčková.

 

Záznam celého rozhovoru s Petrou Janíčkovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Kvóty pro ženy ve vedoucích pozicích jsou potřeba, říká Petra Janíčková Foto: shutterstock.com - ilustranční foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.