Květnové tržby potvrdily příznivou ekonomickou situaci českých spotřebitelů

Květnové maloobchodní tržby potvrdily příznivou ekonomickou situaci českých spotřebitelů i jejich optimistický výhled do budoucna. Shodli se na tom alespoň oslovení analytici. Růst bude podle nich pokračovat i v dalších měsících. Maloobchodní tržby bez aut v květnu zrychlily meziroční růst na 5,7 procenta z dubnových 2,7 procenta.

Stejně jako už v předchozích měsících lze jen zopakovat, že za růstem stojí především optimismus spotřebitelů poháněný rostoucími příjmy a rekordní zaměstnaností, řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Lidé tedy podle něj nejenom rekordně investují do bydlení, ale i rekordně nakupují.

Spotřeba domácností je už řadu měsíců tahounem české ekonomiky, který nezklame, souhlasil analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Čechy podle něj zatím od nákupů neodrazuje ani zrychlující inflace. Ta je výrazná například u některých druhu potravin, jako jsou vejce či máslo. Svižný růst nominálních mezd je pro většinu Čechů dostatečný, a i když reálně, po odečtení efektu inflace, si letos nepolepší tolik jako loni, jejich spotřebitelský optimismus to tlumí prakticky neznatelně, dodal.

„Růst tržeb pozorujeme ve všech segmentech maloobchodu. Je patrné, že spotřebitelé utrácejí jak za nezbytné věci, tak i za ty, které by v horších časech oželeli,“ uvedl odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit Pavel Kulhavý. Tradičně vysoké tempo růstu, tentokrát meziročně téměř o čtvrtinu, hlásí internetoví prodejci. Jejich růst očekává i po zbytek roku. Trendem je letos zejména prodej potravin po internetu, neboť se prodejcům daří postupně obsluhovat i ty zákazníky, kteří nežijí v největších městech.

Rostoucí kupní síla umožňuje lidem více nakupovat elektroniku, zboží pro volný čas a také ve větší míře módu, upozornil Dufek. Současně ovšem velmi silná poptávka mírní „cenovou válku“ na domácím trhu, nebo dokonce v některých případech vytváří prostor pro zvyšování cen. Po letech se bude muset začít počítat i s poptávkovou inflací, kterou může krotit snad jen další rozvoj internetových obchodů a sílící koruna, která až na výjimky zatím do spotřebitelských cen nepromluvila, podotkl.

S největší pravděpodobností zažijí obchody výrazný růst tržeb i v dalších měsících. Obavy spotřebitelů jsou podle Dufka minimální, reálné příjmy solidně rostou a zaměstnanost také, takže prostor utrácet rozhodně existuje.

„S ohledem na velmi nízkou nezaměstnanost, když v ČR je míra nezaměstnanosti vůbec nejnižší v zemích EU, růst reálných mezd a celkově příznivé ekonomické klima je velmi pravděpodobné, že meziroční růst maloobchodních tržeb kolem pěti procent bude pokračovat i ve druhé polovině letošního roku,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

 

 

Zdroj: ČTK

Květnové tržby potvrdily příznivou ekonomickou situaci českých spotřebitelů Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Hackeři se nabourali do amerických elektráren

    Byznys ·

    Hackeři operující ve prospěch cizího státu se nabourali do nejméně tuctu amerických elektráren, včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. Informovala o tom v páte…

  2. Jednání o sjednocení Kypru se nezdařilo

    Společnost ·

    Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru se po vyhrocené pozdně noční debatě nezdařilo. Novináře v Ženevě o tom v pátek nad ránem informoval generální tajemník…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.