Kurz koruny se bude letos podle ČNB průměrně pohybovat na 24,90 eur za korunu

Česká národní banka oznámila prognózu pro letošní rok, na základě níž očekává, že průměrný kurz koruny vůči euru dosáhne na 24,90 korun. Příští rok pak počítá s posílením na průměrných 24,50 Kč/EUR. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání rady to oznámil guvernér ČNB Jiří Rusnok. Upozornil, že prognóza kurzu koruny nepředstavuje závazek ČNB a není možné ji interpretovat ani jako žádoucí úroveň kurzu.

ČNB tak ve čtvrtek obnovila zveřejňování odhadu vývoje kurzu koruny vůči euru. Zveřejňování odhadů pozastavila banka v listopadu 2013 v souvislosti se zavedením kurzového závazku.

Prognóza kurzu je spolu s prognózou všech dalších veličin podmíněna přijatými předpoklady prognózy, včetně výhledů zahraničního vývoje,“ uvedl Rusnok. Dodal, že příchod neočekávaných šoků může vychylovat skutečný vývoj kurzu od prognózy, a to někdy i výrazně.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že tímto krokem chce ČNB trhu poskytnout více informací o zamýšleném utahování měnové politiky. Pokud by totiž koruna v realitě neposilovala tolik, jak ČNB předpokládá, byl by to pro trh signál, že centrální banka může zvyšovat úrokové sazby rychleji, než čeká její prognóza, a naopak.

Česká měna posilovala již před čtvrtečním rozhodnutím České národní banky o nastavení úrokových sazeb. Před polednem se obchodovala za 25,22 Kč/EUR, a byla tak nejsilnější od února 2013. Kolem 14:00 se obchodovala koruna slabší kolem 25,26 Kč/EUR.

 

 

Zdroj: ČTK

Kurz koruny se bude letos podle ČNB průměrně pohybovat na 24,90 eur za korunu Foto: Michal Kvapil / ZET

reklama

Další články

  1. ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 0,75 procenta

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek rozhodla zvýšit úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla o 0,25 proce…

  2. Prezident Zeman jmenoval 25 nových soudců

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Noví soudci částečně posílí soudy, kde jsou pomalá řízení. Částečně rovněž nahradí soudce,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.