Kryptoměny jsou přirozená odpověď internetu na současný bankovní systém, říká D. Stroukal

Vznik a vývoj kryptoměn je přirozenou odpovědí internetu na centralizovaný bankovní systém. Bitcoiny a další virtuální měny jsou totiž na rozdíl od současného bankovnictví založené naopak na decentralizaci. „Je to měna, která má jasně stanovené množství mincí, které jsou jasně emitovány a nikdo to nemůže ovládnout a zneužít,“ řekl v pravidelném pořadu rádia Zet Tržní okénko expert na kryptoměny Dominik Stroukal z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Stroukal však na druhou stranu uznal, že zabezpečení kryptoměn má ještě velké mezery. Tento problém však vidí jako prostor pro zlepšení v oblasti kyberbezpečnosti a šifrování, které by tento problém řešily. „Dokonce v Čechách vznikla nejslavnější a zatím nejlepší hardwarová peněženka, takže tyto problémy my vidíme, snažíme se na ně reagovat a kolem bitcoinu vzniká soustavně - a čím dál tím rychleji - infrastruktura, která se snaží tyto problémy řešit,“ řekl na rádiu Zet Stroukal.

Česká republika je podle Stroukala průkopníkem, co se týče bitcoinových inovací. „U nás se jako první objevilo takzvané sdružené těžení bitcoinů, kdy lidé ověřovali transakce, ne sami na svých vlastních počítačích, ale sdíleli tu výpočetní sílu, což pomohlo v začátcích bitcoinu růst.“ I když jsou světovou mocností v bitcoinovém světě spíše Spojené státy, Singapur nebo Kanada, tak se v České republice kolem této měny utvořila silná kultura. V pražských Holešovicích například vznikla i první kavárna, kde je možné platit pouze bitcoiny.

Lukáš Kovanda mluvil se svým hostem také o postoji českých regulačních orgánů k bitcoinům. Ten je zatím podle Stroukala poněkud vlažný, pokud ale bitcoinová ekonomika dále poroste, tak do několika let regulaci očekává.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Aktuální díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Kryptoměny jsou přirozená odpověď internetu na současný bankovní systém, říká D. Stroukal Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.