Královna Alžběta II. není tak bohatá, jak byste si mohli myslet

Britská královna Alžběta II. slaví ve čtvrtek své 90. narozeniny. Svoje jubileum oslaví na Windsoru, tedy na nejstarším a největším obývaném hradě na světě. Jde o jedno z devíti sídel, které je v jejím vlastnictví. Britská panovnice se může pyšnit neocenitelnou sbírkou umění a některými ze světově nejvzácnějších drahokamů. Přes to všechno se královnino bohatství nevyrovná s nejbohatšími lidmi světa. Většina z královských pokladů jí podle serveru CNN totiž ani nepatří. 

Královnino jmění podle Sunday Times dosahuje na hodnotu 340 milionů liber (více než 12 miliard korun). Ve srovnání s bohatstvím nejbohatších lidí světa jde ovšem o pouhou kapku v moři. Majitelka 33 procentního podílu společnosti L´Oreal a nejbohatší žena světa, Liliane Bettencourtová, disponuje 40 miliardami dolarů.

Bohatství nejbohatšího Brita a vévody z Wesminsteru Geralda Grosvenora dosahuje zase hodnoty 12,9 miliard dolarů. Královna loni dokonce vůbec poprvé zmizela ze seznamu tří stovek nejbohatších Britů.

Alžběta II. se i přesto stále může opřít o vládou poskytované peníze, jež slouží na chod královské rodiny. Z tohoto speciálního fondu se také platí náklady na cestování, bezpečnost, údržbu královských paláců a platí se z něj i služebnictvo a ostatní zaměstnanci. Loni královna prostřednictvím tohoto fondu utratila 37,9 milionu liber.

Přestože je královna papírově zákonným vlastníkem paláců, tak jí nepatří do jejího osobního vlastnictví. Nemá totiž žádnou kontrolu nad tím, jak je majetek spravován. Královna tak musí například nemovitosti a cennosti zachovat budoucím generacím. Z toho důvodu je nesmí ani prodat.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Královna Alžběta II. není tak bohatá, jak byste si mohli myslet Foto: Anna Jurkovska / Shutterstock.com: Alžběta II.

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.