KOMENTÁŘ: Něco je ve vzduchu aneb příliš mnoho katastrof kolem aerolinií

Snad nikomu neunikla kauza s násilně odvlečeným pasažérem společnosti United Airlines. Nebyla však jediná, která se v souvislosti s leteckou dopravou proprala v médiích. V průběhu posledních dní také došlo k hrubému vyloučení rodiny z paluby letadla další americké společnosti Delta Airlines nebo uhynutí obřího králíka při letu z Londýna do Chicaga. Vše pak završil krémový koláč, který přistál na hlavě generálního ředitele australské letecké společnosti Qantas.

Až na poslední případ se problémy točily kolem toho, jak je zacházeno s pasažéry v letadlech. Cestující se nyní děsí, zda nebudou další na řadě a nestanou se obětí nové šikany aerolinek. Ubírají nám místa na nohy, častěji nás nutí si platit jídlo nebo zavazadla zvlášť a teď nás dokonce i mlátí. Kam ten svět spěje?

Zastavme se ale chvilku nad fakty, než podlehneme emocím při sledování všech videí z internetu. Podle amerického ministerstva dopravy se stížnosti zákazníků, které se týkají letecké přepravy, loni snížily oproti roku předchozímu o 11 %. Ano, tato data mohou být daleko od své kompletnosti. Přesto to ale vypovídá o tom, že aerolinky incidenty a stížnosti neberou na velkou váhu. Vždyť konkurence je tak velká a jakýkoliv přešlap vedle může pro společnost znamenat miliardové ztráty. Důkazem může být kauza United Airlines, v jejímž důsledku společnost zavedla novou rezervační politiku poté, co kvůli tomu samému incidentu ztratila 250 milionů dolarů.

Proč se tedy nyní vzdouvá taková silná vlna vzteku? Je to snad proto, že při letecké přepravě procházíme několika stupni prohlídek ještě před tím, než vůbec do letadla nastoupíme? Je to nad proto, že pro řadu z nás je létání spojeno se spoustou stresu a někdy i strachem? Nebo je to jen tím, že máme možnost vše zdokumentovat na své telefony a během pár desítek minut o tom informovat celý svět? Možná je to kombinace všeho.

Když se ale sama ohlédnu za všemi svými cestami vzduchem - a že jich nebylo málo - tak jsem se mnohem častěji setkala s neukázněností pasažérů vůči leteckému personálu a předpisům, nikoliv naopak. O extrémních incidentech, které se například staly letuškám a stevardům při kontaktu s opilými, zdrogovanými nebo násilnými pasažéry, se nikde nedozvíte. Rozhodně to ale neznamená, že neexistují.

 

 

Autor: Michaela Hofmanová

 

 

 

KOMENTÁŘ: Něco je ve vzduchu aneb příliš mnoho katastrof kolem aerolinií Foto: Youtube

reklama

Další články

 1. Soutěž o lístky na koncert Hanse Zimmera

  Komerční sdělení ·

  Nejžádanější skladatel filmové hudby Hans Zimmer v neděli 4. června zavítá do O2 Areny v Praze. Díky zet.cz můžete být u toho. Stačí se na našem Facebooku zapojit do s…

 2. Sobotka vyzývá Zemana, aby respektoval Ústavu

  Společnost ·

  Premiéra Bohuslava Sobotky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval Ústavu. Reagoval tak na prohlášení Hradu po schůzce Zemana a ministra financí Andreje Babiš…

 3. Macronovo vítězství může pomoci české koruně

  Byznys ·

  Nedělní vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny. Podle analytiků může po…

 4. Macron se stal novým francouzským prezidentem

  Společnost ·

  Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron. Podle povolebních odhadů získal přibližně 65 procent hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine L…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.