Školské odbory chtějí do roku 2020 docílit toho, aby pedagogové měli 130 % průměrné mzdy

Školské odbory trvají na tom, aby se i v dalších letech navyšovala tarifní část platů učitelů. Jejich cílem je, aby v roce 2020 měli pedagogové 130 procent průměrné mzdy. Jestliže se tento cíl podaří naplnit, mohly by podle šéfa odborů Františka Dobšíka začít růst i odměny a příplatky pro některé učitele.

Nový ministr školství Robert Plaga v pondělí uvedl, že by chtěl, aby se zvyšovala více netarifní část platů. Mohlo by to podle něj pomoct ředitelům, aby lépe oceňovali zaměstnance podle toho, jak jsou pro školu důležití.

Odbory by uvítaly, kdyby se například snížily úvazky preventistů a vzrostly jim odměny, nebo se navýšily příplatky za třídnictví, řekl dnes Dobšík na tiskové konferenci. Předpokladem je podle něj ale nejdřív růst tarifů, aby bylo učitelství atraktivnější profesí.

Školské odbory očekávají od budoucí vlády, že ve svém programovém prohlášení uvede konkrétní kroky vedoucí k růstu rozpočtu školství. Vláda bude o svém programu rozhodovat dnes odpoledne.

Dobšík již dříve řekl, že do regionálního školství by mělo jít v příštích letech zhruba deset miliard korun ročně na navyšování platů učitelů i nepedagogických pracovníků. Učitelům by se podle něj mělo přidat víc, aby průměr jejich platů proti ostatním profesím ve veřejné správě vzrostl. Další dvě až čtyři miliardy navíc by v příštích letech měly jít každoročně do vysokého školství, doplnil v pondělí šéf vysokoškolských odborů Petr Baierl.

Školské odbory uspořádaly po volbách petici, ve které žádají vládu, aby zajistila financování školství srovnatelné s vyspělými zeměmi EU, jež dávají do resortu průměrně šest procent HDP ročně. Nyní odbory počítají, kolik lidí petici podpořilo. K 14. prosinci to bylo 22 564 podpisů, přesné číslo budou znát do konce tohoto týdne. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se potom zástupci odborů chtějí sejít, termín zatím neznají.

Sportovní reprezentanti dostanou přidáno

Podle vládního návrhu má ministerstvo školství příští rok hospodařit s 175,74 miliardy korun. Proti rozpočtu schválenému na letošek je suma o 19,21 miliardy korun vyšší. Objem kapitoly se podle bývalého ministra Stanislava Štecha (za ČSSD), který návrh rozpočtu předložil, poprvé dostává nad tři procenta hrubého domácího produktu.

O přesunech peněz i o celém rozpočtu rozhodnou poslanci ve třetím čtení v úterý. Dobšík doufá, že Sněmovna schválí doprovodné usnesení, aby vláda od září 2018 navýšila tarify učitelů opět o 15 procent, jako to udělala bývalá vláda letos.

Do regionálního školství by příští rok podle vládního návrhu mělo plynout 120,55 miliardy korun, meziročně o 16,9 miliardy navíc. Částka pro vysoké školy má vzrůst skoro o tři miliardy na 24,61 miliardy korun. Naopak asi o 190 milionů na 5,45 miliardy korun by měla klesnout suma na podporu sportu. Stát by ale zároveň chtěl poslat víc peněz sportovním reprezentantům.

 

 

Zdroj: ČTK

Školské odbory chtějí do roku 2020 docílit toho, aby pedagogové měli 130 % průměrné mzdy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Banky v Česku i letos potvrdily svou dobrou kondici

  Byznys ·

  Kapitálová vybavenost tuzemského bankovního sektoru zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě vysoce nepříznivého scénáře, který předpokládá …

 2. Jaký byl rok 2017 s Donaldem Trumpem?

  Společnost ·

  Je to již více než rok (přesně rok uplynul 8/11/17), co je Donald Trump prezidentem Spojených států amerických. Jak lze hodnotit jeho působení? Pokud se člověk prokles…

 3. Favoritem pro lednové prezidentské volby je Zeman

  Společnost ·

  V prvním kole přímé volby prezidenta by nyní vedla současná hlava státu Miloš Zeman. Ani on by však nedosáhl na nadpoloviční většinu hlasů nutnou pro okamžité vítězstv…

 4. Prezidentské kampaně? Zatím nuda a šeď...

  Společnost ·

  Bez výrazných zlomů či překvapení pokračuje podle politologů předvolební kampaň pro druhou přímou volbu prezidenta České republiky. Podle politologů oslovených ČTK se …

 5. Seehofer se stal znovu předsedou CSU

  Společnost ·

  Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) si dnes do svého čela znovu zvolila Horsta Seehofera. Na sjezdu v Norimberku od delegátů obdržel 83,7 procenta hlasů. Na bavorsk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.