Koalice zveřejnila kandidáty na ministry, jména nepřekvapila

ČSSD, ANO a KDU-ČSL zveřejnily kandidáty na ministry. Žádné jméno nebylo překvapivé. Podle předsedy sociální demokracie a předpokládaného předsedy nové vlády Bohuslava Sobotky by měl prezident Miloš Zeman neprodleně konat podle ústavy a jmenovat premiéra. Měl by také respektovat návrhy na obsazení ministerstev. Sobotka chce s podepsanou koaliční smlouvou jít za prezidentem. Termín schůzky se Zemanem se dojednává, uvedl.

Spekuluje se o tom, že Zeman by mohl mít problémy se jmenováním některých kandidátů. Již dříve řekl, že by měl například potíž jmenovat do čela ministerstva obrany herce a diplomata Martina Stropnického (ANO). Lídr hnutí Andrej Babiš se dnes kandidáta zastal. Podle něj je v EU pouze jeden ministr obrany, který má zkušenosti s armádou. Stropnický vedení silového resortu zvládne, zdůraznil. Stejně tak Babiš odmítl kritiku ekologických organizací, které se stavějí proti jmenování šéfa dozorčí rady chemičky Lovochemie Richarda Brabce ministrem životního prostředí.

Kandidátem ČSSD na premiéra je předseda strany Sobotka. Ministerstvo zahraničí by měl obsadit Lubomír Zaorálek, ministrem vnitra by se měl stát Milan Chovanec. Na ministerstvo zdravotnictví strana navrhuje Svatopluka Němečka, kandidátem na ministra práce je Petr Krčál a na ministra průmyslu Jan Mládek. Podle sociálních demokratů by se ministrem školství měl stát Marcel Chládek a ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier, o které se spekulovalo také jako o možném kandidátovi do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO navrhlo do čela ministerstva dopravy Antonína Prachaře. Ministrem obrany by se měl stát Stropnický a na ministra životního prostředí navrhlo Brabce. Lidovci budou mít ministra zemědělství Mariana Jurečku, ministra kultury Daniela Hermana a ministra bez portfeje pro vědu a inovace, kterým se stane předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Zdroj: ČTK

Koalice zveřejnila kandidáty na ministry, jména nepřekvapila Foto: CTK.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.