KLDR odpálila podle Jižní Koreji do moře další balistickou raketu

Severní Korea dnes odpálila balistickou raketu do vod při východním pobřeží KLDR. Informovala o tom jihokorejská armáda. Agentura Reuters uvedla, že jde o další z řady obdobných činů Pchjongjangu, které jsou v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Podle japonského ministra obrany Gena Nakataniho znamená odpálení rakety vážnou hrozbu pro japonskou bezpečnost. Spojené státy zdůraznily, že jsou připraveny se bránit a chránit svoje spojence.

Jihokorejská armáda v dnešním sdělení uvedla, že Severokorejci střelu odpálili z provincie Hwanghe namdo ležící jihozápadně od hlavního města Pchjongjangu. Podle severokorejského vládního zdroje, který citovala jihokorejská agentura Jonhap, šlo zřejmě o střelu středního doletu typu Rodong. Raketa urazila vzdálenost zhruba 1000 kilometrů.

Rodong je vylepšenou verzí sovětské rakety Scud a jako raketa středního doletu je schopna zasáhnout nejen celou Jižní Koreu, ale také velkou část Japonska.

Činitel jihokorejského společného sboru náčelníků štábů uvedl, že střela poukazuje na „ambici (KLDR) zaútočit na sousední země“. Podle japonského ministra obrany Nakataniho zůstávají japonské složky v pohotovosti pro případ dalších odpalů ze Severní Koreje. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Anna Richeyová-Allenová podle agentury AFP uvedla, že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat se svými spojenci na odpovědi k nejnovějším provokacím KLDR a bránit sebe i svoje spojence před jakýmikoli útokem nebo provokací.

KLDR k nelibosti Soulu, Tokia či Washingtonu uskutečnila v posledních měsících několik raketových zkoušek a podnikla také jaderný test. Spojené státy se v reakci na to dohodly s Jižní Koreou, že v jižní části Korejského poloostrova rozmístí jako protiváhu vyspělý americký protiraketový štít THAAD. Pchjongjang tento krok tvrdě kritizoval a pohrozil odvetou.

Před zhruba třemi týdny KLDR podle Soulu odpálila tři balistické rakety, které dopadly po 500 až 600 kilometrech letu do vod Japonského moře. Severokorejské raketové zkoušky následně potvrdily i Spojené státy.

 

 

Zdroj: ČTK

KLDR odpálila podle Jižní Koreji do moře další balistickou raketu Foto: ČTK/AP/Ahn Young-joon

reklama

Další články

 1. V Londýně otevřeli první restauraci nabízející jídlo z 3D tiskáren

  Byznys ·

  V Londýně koncem července na několik dní otevřela první restaurace na světě, jež zákazníkům nabízí jídla „vytištěná“ na 3D tiskárnách. Podnik s názvem 

  Cena americké ropy WTI kvůli obavám z nadbytečných dodávek surovin klesla pod 40 dolarů

  Byznys ·

  Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) včera klesla o zhruba čtyři procenta a poprvé od dubna se propadla pod částku 40 dolarů za barel. Investoři se o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.