Kim Čong-un má po sjezdu nový titul předsedy vládní strany

Severokorejský diktátor Kim Čong-un získal nový titul, když byl jmenován předsedou vládní Korejské strany práce. Do čela strany byl jmenován už dříve, doposud byl ale označován titulem první tajemník. V Pchjongjangu včera po čtyřech dnech skončil sjezd strany. Už před jeho zahájením se předpovídalo, že Kim Čong-un využije této příležitosti k posílení své moci.

V neděli sjezd Korejské strany práce, který se koná poprvé po 36 letech, rozhodl, že Severní Korea bude pokračovat v rozšiřování a zlepšování svého jaderného arzenálu. Sjezd rovněž schválil rozhodnutí, že KLDR nepoužije jaderné zbraně, pokud její suverenitu nenaruší jiné nukleární mocnosti. O této strategii Kim na sjezdu hovořil už v sobotu. Podle něj je KLDR také ochotna normalizovat vztahy s těmi státy, které respektují její svrchovanost a vystupují přátelsky, ačkoli se vůči ní v minulosti chovaly nepřátelsky. Podobná prohlášení vydával Pchjongjang už v minulosti, zároveň ale opakovaně vyhrožoval Spojeným státům a Jižní Koreji a odmítal rezoluce OSN.

Sjezd také podle státní agentury KCNA potvrdil tradiční úsilí o znovusjednocení Korejského poloostrova rozděleného od války v polovině 50. let minulého století a rovněž zachování doktríny Songun, tedy, že „armáda je na prvním místě“. Nadále tak platí, že obranyschopnost státu je ze všeho nejdůležitější, a proto zůstává Korejská lidová armáda klíčovou složkou režimu.

Určitý posun v úplném čele státu naznačilo pojmenovávání představitelů tří generací severekorejských vůdců. Zakladatele státu Kim Ir-sena, dědečka Kim Čong-una, agentura KCNA označuje za "velkého soudruha", zatímco jeho následovníka Kim Čong-ila, Kim Čong-unova otce, jen za soudruha bez přívlastků. A sám Kim Čong-un je už „zasloužilým soudruhem“. Sám Kim Čong-un nijak význam svého otce v projevu nesnižoval: hovořil o tom, že strana musí společně s armádou a lidem pokračovat ve své práci podle nejlepších zásad kimirsenismu a kimčongilismu.

O sjezdu mohla informovat pouze severokorejská státní média, přestože severokorejský režim pozval také asi stovku zahraničních novinářů. Ti měli ale přesně stanovený program, který se sjezdem nesouvisel. Do jednací síně byla v pondělí poprvé vpuštěna asi třetina z nich, a to na pouhých deset minut, uvedla agentura AP. Žádné rozhovory jim nebyly umožněny.

 

 

Zdroj: ČTK

Kim Čong-un má po sjezdu nový titul předsedy vládní strany Foto: ČTK/AP/Wong Maye-E

reklama

Další články

  1. Soud poslal těžební společnost OKD do úpadku

    Byznys ·

    Krajský soud v Ostravě dnes poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.