„Kauza Lending Club nezasáhne tuzemský trh P2P půjček, nemá takovou tradici,“ říká Matoušek

Globální lídr mezi alternativními půjčkami typu peer-to-peer (P2P), Lending Club, manipuloval s daty na balíku půjček. Společnost už vyhodila svého generálního ředitele Renauda Laplancheho. O tom, že důvěryhodnost těchto mimobankovních půjček by se mohla otřást v základech svědčí i klesající akcie firmy. Podle předsedy představenstva společnosti Benefi Pavla Matouška ale na české provozovatele peer-to-peer půjček kauza vliv mít nebude. Tuzemský trh podle něj není dostatečně rozvinutý.

„Lending Club uváděl věřitele respektive velké investory v omyl, protože se rozhodl prodat balík půjček, které ale byly jiné, než uváděl z toho důvodu, aby prošly scoringem. Je to něco, jako kdybych vám prodal nemovitost za 5 milionů korun, zmanipuloval jsem odhad, který byl původně na dva miliony a vy jste pak přišel na to, že hodnota nemovitosti jsou dva miliony a zaplatil jste za ni pět,“ vysvětloval Matoušek na rádiu Zet. Investor tedy koupil něco horšího, než mu Lending Club uváděl.

V České republice už mimobankovní půjčky peer-to-peer fungují také. Jsou to například společnosti Zonky, Benefi nebo Bankerat. Zatímco ale ve Spojených státech amerických má už mezilidské půjčování přibližně desetiletou historii a administrují se přes něj miliardy dolarů, u nás je teprve v počátcích. Právě proto se Matoušek domnívá, že kauza na tuzemský trh nebude mít vliv. „Zde se podílejí na půjčování peněz mezi lidmi jen malí investoři, kteří to berou zčásti jako hru a hodnotí to podle výsledků tuzemska. Trh je oproti v Americe o několik let zpátky a hodně malý co se týče objemu,“ řekl předseda společnosti Benefi.

I přesto jsou peer-to-peer půjčky založeny zejména na důvěře a snadno jí mohou kdekoliv na světě otřást podobné kauzy. Ani toho se však Matoušek nebojí. „Momentálně je tu přetlak investorů, kteří chtějí půjčit. V Americe došlo k tomu, že mají nedostatek investorů, takže tam každá negativní aféra udělá odliv dalších investorů. V České republice je přetlak. To znamená, že když dojde k nějaké negativní zkušenosti, tak možná přetlak investorů bude o něco menší, ale nezpůsobí to odliv. Penetrace není taková, aby to každý znal a každý používal a rozhodl se fungovat jinak,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s předsedou představenstva společnosti Benefi Pavlem Matouškem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

„Kauza Lending Club nezasáhne tuzemský trh P2P půjček, nemá takovou tradici,“ říká Matoušek Foto: g0d4ather / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Miliardu lidí budou do roku 2060 ohrožovat záplavy

    Společnost ·

    Do roku 2060 bude obývat oblasti ohrožené největšími katastrofálními povodněmi až miliarda lidí. S varováním přišla charitativní organizace Christian Aid. Nejvíce ohro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.