Karlovarskému letišti klesl kvůli úbytku pasažérů z Ruska zisk i tržby

Letišti Karlovy Vary loni klesl zisk před zdaněním na 7,25 milionu korun. O rok dříve hospodařilo se ziskem 13,2 milionu korun před zdaněním. Letišti se snížily také tržby. Kvůli pokračujícímu úbytku ruských pasažérů, kteří na karlovarském letišti hrají dominantní roli, letos vedení očekává ztrátu zatím 7,5 milionu korun a další pokles tržeb. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik (ČSSD).

Podle Pánika letišti, jehož vlastníkem je Karlovarský kraj, v současné době klesají počty cestujících o desítky procent. Za loňský rok ubylo 19 procent cestujících. Až o polovinu proti předchozím rokům také klesly příjmy od obchodníků, kteří na letišti působí. Problémem pro letiště bude ukončení letů společnosti Aeroflot do Karlových Varů, od níž odešel organizátor zájezdů do českého lázeňského města. Případnou změnu letecké společnosti pro lety do Karlových Varů musí schválit ruská strana.

Letiště má ale zatím podle Pánika rezervy, aby situaci zvládlo s využitím nerozděleného zisku a dalších úspor. "Dosažení provozní soběstačnosti je možné, pokud nedojde k dalším nepředvídatelným okolnostem. Společnost je tedy nadále schopná provozovat letiště bez provozní dotace či jiné finanční podpory od vlastníka, tedy Karlovarského kraje," dodal Pánik.

Podle marketingového ředitele letiště Radka Zábranského na nepříznivý vývoj společnost reagovala již loni v červnu zavedením okamžitých úsporných opatření. "Tato opatření zahrnovala například přehodnocení plánu nákladů, zejména u oprav, údržby a ostatních služeb, a pozastavení vybraných investičních aktivit," uvedl Zábranský. Pozastavily se například projektové přípravy na rozšíření budovy terminálu či přípravy podkladů pro prodloužení a rozšíření vzletové a přistávací dráhy.

Loňská redukce nákladů se podle Zábranského nedotkla zaměstnanců. "Nedošlo ani ke snižování jejich počtu, úvazků či platů, ani ke snížení objemu prostředků určených na odměny či omezení sociálního programu společnosti," uvedl. Letos už se ale podle Pánika úvazky zaměstnanců musely snížit. Mzdové náklady tak klesnou o 19 procent a celkové náklady letiště se podle předpokladu sníží o 14 procent na 48,45 milionu korun, doplnil Zábranský.

Finanční plán letiště počítá s pokračujícím poklesem poptávky, který bude ještě výraznější než loni, uvedl Zábranský. "Pro rok 2015 společnost Letiště Karlovy Vary s.r.o. předpokládá dosažení tržeb ve výši 41 milionů korun, což znamená pokles zhruba o 35 procent ve srovnání s výsledky, kterých bylo dosaženo v roce 2014," dodal. Předloni letiště vykázalo tržby zhruba 71,5 milionu korun.

Nejvýraznější pokles skoro o polovinu očekává letos letiště v tržbách za letištní taxy a v podílu z tržeb bezcelních obchodů. V těchto položkách jsou totiž tržby přímo úměrné počtu cestujících, uvedl Zábranský.

 

Zdroj: ČTK

Karlovarskému letišti klesl kvůli úbytku pasažérů z Ruska zisk i tržby Foto: ČTK/Sokol Jan

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.