K IS se už přidalo 600 Francouzů. Dalších 800 to plánuje v budoucnu, říká francouzský premiér

Z Francie odešlo více než 600 lidí, aby se zapojilo do řad radikální organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku. Dalších 800 jedinců se plánuje navíc k IS ještě přidat. Informoval o tom včera francouzský předseda vlády Manuel Valls.

Podle něj země svádí každodenní boj snahou vysledovat islamistické sítě, lokalizovat jejich buňky a zatknout jejich členy.

V řadách islamistů se vyskytuje také 283 žen a 18 nezletilých, dodal Valls s odvoláním na francouzské tajné služby. Téměř 170 francouzských občanů bylo v Sýrii nebo Iráku zabito a asi 300 se jich z těchto zemí zase do Francie vrátilo.

Tajné služby podle Vallse monitorují z obav ze sympatií k islámskému terorismu asi tisíc lidí. Před rokem francouzský premiér uvedl, že napojeno na islamistické sítě je 1400 lidí ve Francii. Loni v únoru uvedl bilanci více než 400 francouzských občanů v řadách IS v Sýrii a Iráku a 80 francouzských padlých za Islámský stát.

Paříž loni zasáhly dva krvavé teroristické útoky. Loni v lednu při prvním zahynulo 17 osob, včetně novinářů satirického týdeníku Charlie Hebdo. V listopadu pak bylo zabito 130 osob.

 

 

Zdroj: ČTK

K IS se už přidalo 600 Francouzů. Dalších 800 to plánuje v budoucnu, říká francouzský premiér Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Francouzský předseda vlády Manuel Valls

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.