Juncker s Tuskem pogratulovali Zemanovi k vítězství ve volbách

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pogratuloval prezidentovi Miloši Zemanovi ke znovuzvolení do funkce a těší se na pokračování dobré spolupráce s ním. Novináře o tom informoval mluvčí komise Margaritis Schinas. Juncker v dopise uvedl o potřebě budování mostů mezi zeměmi i uvnitř nich. Ke znovuzvolení Zemanovi popřál i předseda Evropské rady Donald Tusk, který mimo jiné předsedá vrcholným unijním schůzkám.

„Věřím, že vaše země bude dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli,“ napsal Tusk. Je to podle něj důležité právě v době, kdy se Evropská rada snaží lépe odpovídat na obavy občanů unie a začíná si určovat nové priority práce pro období po roce 2020. „Přeji Vám mnoho úspěchů a těším se na spolupráci,“ zakončil větou v češtině Tusk svůj jinak anglicky psaný dopis.

„Ve stále polarizovanějším a komplexnějším světě je třeba budovat mosty mezi státy i uvnitř nich. V tomto kontextu se těším na naši další spolupráci ve věcech společného zájmu, stejně jako na naší pozitivní agendě pro Evropu,“ napsal Zemanovi Juncker. Text dopisu byl na twitteru zveřejněn krátce před tím, než se Juncker v Bruselu setkal s českým premiérem Andrejem Babišem.

Mluvčí komise řekl, že blahopřejný dopis Juncker píše nejen Zemanovi, ale i staronovému finskému prezidentovi Saulimu Niinistömu. Ten byl zvolen na dalších šest let v neděli. Zeman, kterého evropská média často označují za protiunijního či proruského, zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb nad Jiřím Drahošem v sobotu.

„Předseda Juncker píše oběma prezidentům, které dobře zná, aby jim poblahopřál ke druhému funkčnímu období a vyjádřil odhodlání pokračovat s oběma v dobré spolupráci,“ prohlásil mluvčí Schinas.

Připomínkou, že čeští občané se rozhodli Zemana ve funkci potvrdit i na druhé funkční období, následně mluvčí odrazil novinářskou otázku, zda je komise znepokojena možným euroskeptickým postojem hlavy českého státu.

Zcela se pak mluvčí vyhnul odpovědi na dotaz, zda komise čeká snadnější domluvu o tématech jako je migrace s premiérem Babišem. Babiš se s Junckerem a dalšími zástupci komise v Bruselu setkal v pondělí večer, podle Schinase se bude diskutovat o širokém okruhu témat.

Mluvčí s tím, že o věci nic neví, nechtěl nijak komentovat fakt, že spolu se Zemanem jeho vítězství ve volbách slavil i Tomio Okamura, lídr parlamentního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se silně protiunijním a protiimigračním programem.

 

 

Zdroj: ČTK

Juncker s Tuskem pogratulovali Zemanovi k vítězství ve volbách Foto: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Český pojistný trh loni zrychlil růst

  Byznys ·

  Pojišťovny loni v Česku vybraly na pojistném 122,9 miliardy Kč, což je meziročně o 3,8 procenta více. Životní pojištění stagnovalo, neživotní pojištění vzrostlo o 5,9 …

 2. Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu ČSSD

  Společnost ·

  Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec bude kandidovat na předsedu strany. Rozhodl se tak poté, co dnes získal podporu od své domovské krajské konference ČSSD v Plzeňském k…

 3. Zemanovo vítězství očima německých webů

  Společnost ·

  Těsné vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách dokládá rozdělení země, píše web magazínu Die Zeit. Server Spiegel Online zase míní, že nynější třiasedm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.