„Jsme stále na půli cesty,“ říká k právům homosexuálů na adopci Jan Kozubík

Ústavní soud v úterý rozhodl, že registrované homosexuální páry mohou adoptovat děti. Zákaz individuálního osvojení uplatněný na registrované partnery by podle něj byl diskriminační. Vedoucího politické platformy PROUD Jan Kozubík krok uvítal, podle něj je však stále za co bojovat. Adoptovat dítě může adoptovat pouze jeden z registrovaného páru. Společné osvojení dítěte registrovaného homosexuálního páru zatím stále není možné.

„Na začátku stáli dva registrovaní muži, kteří měli životní potřebu, adoptovat si dítě z dětského domova, což z hlediska české legislativy nebylo možné, tak se obrátili na naši platformu, kde společně s naším advokátem sepsali stížnost na soudy,“ popisuje Kozubík na rádiu Zet. Kauza se dostala k Městskému soudu v Praze, který považoval zákaz jednotlivci z registrovaného páru adoptovat dítě za protiústavní. Sám tak podal stížnost k Ústavnímu soudu, který na návrh škrtl ustanovení zákona, které adopci registrovaným partnerům výslovně znemožňovalo, a to i přesto, že svobodní gayové a lesby si teoreticky dítě jako jednotlivci osvojit mohli.

„Situace je velmi paradoxní. I Ústavní soud řekl, že je postavená na hlavu a nedává smysl,“ řekl k tomu Kozubík. Ani po tomto historickém výroky, kdy se Ústavní soud poprvé zabýval zákonem o registrovaném partnerství a soužitím osob stejného pohlaví, se však podle Kozubíka necítí mít homosexuálové stejná práva jako heterosexuálové. Současná česká legislativa totiž stále neumožňuje adoptovat dítě oběma partnerům v homosexuálním registrovaném párů nebo osvojit dítěte partnera. „Zbytek věcí by se měl řešit novelou zákona, která teď leží ve Sněmovně a která by to měla umožňovat,“ řekl Kozubík.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier uvedl, že předpokládá od politických kolegů kladné přijetí návrhu. Někteří se k rozhodnutí Ústavního soudu už vyjádřili. Například opoziční poslanec Marek Benda s ním ale nesouhlasí. „Pokládám to za nešťastné, je na čase směřovat spíše k úvaze o tom, jestli registrované partnerství nezrušit,“ řekl Benda.

Organizace PROUD vznikla v roce 2011 a zastupuje práva české homosexuální komunity. „Naším cílem je úplná rovnoprávnost gayů, leseb a transosob v České republice. Aby to, že se narodíte s jinou orientací nebo jako transosoba, pro vás nepředstavovalo žádné obtíže v životě,“ uvedl na rádiu Zet Kozubík.

 

 

Celý rozhovor s vedoucím politické platformy PROUD Janem Kozubíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Jsme stále na půli cesty,“ říká k právům homosexuálů na adopci Jan Kozubík Foto: Chris Harvey / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.