Italové o letošních svátcích méně utráceli za dárky i jídlo

Italové letos utratili za vánoční dárky v průměru o 11 procent méně než před rokem. V jedné z pěti domácností si rodina žádné dárky nerozdávala. Obyvatelé Itálie o letošních vánočních svátcích výrazně šetřili i na jídle. Uvedla to s odvoláním na průzkumy provedené spotřebitelskými organizacemi agentura ANSA.

Italské domácnosti utratily za dárky v průměru 131 eur (přes 3600 Kč), celkově jde o částku 3,35 miliardy eur (92,4 miliardy Kč), uvedlo sdružení spotřebitelů Federconsumatori. Oproti roku 2012 jde o pokles o 11,4 procenta. Organizace Codacons zaznamenala dokonce pokles v utrácení peněz za dárky až o 15 procent.

Šetření se dotklo i výdajů za jídlo a pití během vánočních svátků. Podle italského zemědělského svazu Coldiretti utratili obyvatelé za tradiční štědrovečerní večeři a oběd na Boží hod celkem 2,3 miliardy eur (63,4 miliardy Kč). Jde přitom o osm procent méně než v loňském roce.

Itálie se snaží dostat z nejdelší recese od druhé světové války. Velkým problémem je zejména nezaměstnanost, která dosáhla rekordních 12,5 procenta a mezi mladými je více než pětadvacetiprocentní.

Zdroj: ČTK

Italové o letošních svátcích méně utráceli za dárky i jídlo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Thajská opozice vyhlásila bojkot únorových voleb

    Společnost ·

    Thajská opoziční Demokratická strana bude bojkotovat volby vyhlášené na 2. února. Thajští občané prý ztratili důvěru v současný politický systém. Krok nejstarší pol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.