iPhone X: je nejočekávanější telefon v historii společnosti Apple zklamáním?

Technologická firma Apple ruku v ruce se svými dodavateli zaznamenala tento týden propad akcií. Důvodem je nedůvěra vyjádřena ze strany analytiků a investorů. U firmy Tima Cooka pak konkrétně šlo o čtyřprocentní pokles. Nový iPhone X měl přitom pro firmu ze Silicon Valley představovat záchranu po letech, kdy se firma potýkala s propadem prodejů. V současnosti se ale zdá, že první vlna poptávky po iPhonu X je za námi. Nový telefon si totiž pořídili nadšenci Applu, kteří vyměnili svůj starý model za novou vlajkovou loď. O neblahé situaci pro Apple informoval zpravodajský portál CNN.

První zprávy o prodejích se zdály být pozitivní. Minulý týden například banka Morgan Stanley uvedla, že o telefon je zájem především na území Číny.

Další zájemce o koupi nového iPhonu může podle společnosti Sinolink Securities odradit vysoká cena. Tato firma podle CNN konkrétně předpovídá, že Apple v rámci prvních třech měsíců roku 2018 prodá pouze 35 milionů telefonů iPhone X. Šlo by tak o 10 milionů prodaných kusů méně, než se původně předpovídalo.

 Zdroj: YouTube / Apple

Firma JL Warren Capital zase odhaduje, že Apple dodá 25 milionů telefonů iPhone Xs. Společnost Jefferies je trochu optimističtější, když předpovídá doručení 40 milionů kusů.

Negativní prognózy analytiků podle CNN vyplývají zejména ze zprávy tchajwanských novin Economic Daily, které informovaly o tom, že Apple snížil očekávání o prodeji iPhonů z 50 na 30 milionů telefonů.

Tyto nové informace se negativně podepisují i u dodavatelů komponentů pro iPhony. Firmě Genius Electronic Optical, která dodává do telefonů iPhone objektivy, klesly v tomto týdnu akcie o více než 11 procent. Dalším společnostem, mezi něž patří Pegatron a Lumentum, se propadly akcie o 3 procenta. Firmy Finisar a Skyworks zaznamenaly propad o 2 procenta a Foxconn o jedno procento.

Zdroj: YouTube / SMARTmania.cz

Pozitivní zprávu pro Apple představuje skutečnost, že předvánoční nákupy v roce 2017 byly pravděpodobně nejlepší v historii. Analytici podle CNN předpovídají, že Apple za poslední tři měsíce prodal až 90 milionů telefonů.

Generální ředitel Applu Tim Cook v listopadu řekl, že poptávka po iPhonu X je „velmi silná“. Těmito slovy bránil cenu, která dosahuje na 999 dolarů (22 tisíc korun) za iPhone X.

Akcie Applu za rok stouply o 50 procent a přibližují se chvíli, kdy hodnota samotné firmy překročí úroveň jednoho bilionu dolarů (22 bilionů korun). V Česku lze nový iPhone o kapacitě 64 GB pořídit za 29 900 korun. Verzi s 256 GB pak za 39 990 korun. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

iPhone X: je nejočekávanější telefon v historii společnosti Apple zklamáním? Foto: Karlis Dambrans / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. 12 nejdůležitějších událostí roku 2017

  Společnost ·

  Rok 2017 se nezadržitelně blíží ke svému konci. Rok, který přinesl mnoho zajímavých událostí. My jsme pro Vás vybrali těch podle nás 12 klíčových. Připomeňte si je s…

 2. Američané nejvíce obdivují Clintonovou a Obamu

  Společnost ·

  Bývalý prezident Barack Obama a někdejší uchazečka o tutéž funkci Hillary Clintonová jsou podle každoročního průzkumu agentury Gallup mužem a ženou, které Američané ne…

 3. Tesla se připravuje na výrobu dodávkového vozu

  Byznys ·

  Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá v budoucnu zařadit do výroby také dodávkový vůz. Informoval o tom zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk. Dodávka …

 4. Obliba Merkelové zaznamenala výrazný propad

  Společnost ·

  Obliba německé kancléřky Angely Merkelové podle průzkumu institutu YouGov od jejího vítězství v zářijových volbách značně poklesla. Takřka každý druhý Němec si podle s…

 5. Čínská Geely kupuje podíl 8,2 % v AB Volvo

  Byznys ·

  Čínská společnost Zhejian Geely Holding Group kupuje od firmy Cevian Capital její podíl 8,2 procenta ve švédském výrobci nákladních automobilů AB Volvo. Informace vych…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.