Investice Zet: Spekulace na zvýšení amerických úrokových sazeb klesají

Američtí zaměstnavatelé v květnu vytvořili nejméně pracovních míst za posledních šest let. Tato čísla vrhla nové pochybnosti na to, zda americká centrální banka (Fed) v červnu přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Projevuje se to i na trzích. Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michal Brožky budou tamní trh ovlivňovat další data z trhu práce a projev guvernérky Fedu Janet Yellenové.

Ve Spojených státech vzniklo v květnu pouze 38 tisíc nových pracovních míst, což je nejméně za posledních šest let. Údaj zdaleka zaostal za očekáváním analytiků, kteří v průměru očekávali, že jich vznikne 164 tisíc. „V květnu bylo vytvořeno mnohem méně pracovních míst, než se čekalo a tudíž klesly spekulace na to, že americká centrální banka bude v brzké době zvyšovat úrokové sazby,“ řekl Brožka v pořadu Investice Zet. 

Trh už na negativní páteční zprávu začal reagovat. „Prvním důsledkem, co jsme viděli, byly pohyby dluhopisových výnosů a například také oslabování dolaru. I vůči koruně dolar oslabil na nějakých 23,80 Kč,“ řekl Brožka a dodal, že obchodování v nejbližších týdnech budou ovlivňovat i další data z trhu práce, na  jejichž která zveřejnění se ještě čeká. „Podle toho, jak se budou vyvíjet, tak to ovlivní i spekulace na zvyšování úrokových sazeb,“ řekl. 

Hlavním faktorem pro chování trhu bude ale podle Brožky projev guvernérky americké centrální banky. „Ten proběhne krátce před tím, než v příštím týdnu bude Fed rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Tady bych čekal poměrně velký dopad na chování trhu,“ uvedl Brožka.  Červnové zasedání Fedu se uskuteční ve dnech 14. a 15. června.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Spekulace na zvýšení amerických úrokových sazeb klesají Foto: shutterstock.com - Americká centrální banka

reklama

Další články

  1. Hitem v USA jsou kurzy sebeovládání

    Byznys ·

    Někteří lidé, když se rozzuří do nepříčetnosti, mají více než ostatní problém svůj vztek zvládnout. Ničí hotelové pokoje, zastaví klidně uprostřed dálnice, aby vynadal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.