Investice Zet: Růst cen ropy zvýší cenu uhlí a plynu, ČR se může dostat do recese

Barel ropy se začátkem roku propadl na úroveň dvanáctiletého minima 27,50 dolarů. Na začátku března se už vyšplhal nad 40 dolarů. Postupně ale zase ztrácí. Ředitel poradenské společnosti Ena Vladimír Štěpán na rádiu Zet v pořadu Investice Zet řekl, že se domnívá postupného nárůstu cen ropy. S růstem cen ropy dojde ale i ke zdražení uhlí, plynu nebo elektřiny. To podle Štěpána může způsobit i výrazné zhoršení kondice české ekonomiky a její propadnutí do recese.

Štěpán na rádiu Zet říká, že pravděpodobnost postupného zvyšování cen ropy je dost vysoká. Náklady na těžbu se totiž podle něj nepohybují na úrovni současných třiceti nebo čtyřiceti dolarů za barel. Na úroveň těchto nákladů dosahuje pouze Saúdská Arábie a několik dalších států. Podle Štěpána by se svět měl naučit žít s cenou ropy kolem šedesáti až sedmdesáti dolarů za barel.

Ropa může růst už po nedělním setkání představitelů zemí OPEC v hlavním městě Kataru Dauhá. Rozhovory se budou týkat zmrazení produkce surovin, což má vést k podpoření samotného růstu cen ropy na světových trzích. Štěpán se ovšem domnívá, že v tuto dobu ještě k výraznému zvýšení cen nedojde. Důvodem jsou podle jeho slov ekonomické problémy největšího spotřebitele ropy Číny. Tento faktor totiž růst cen „černého zlata“ do značné míry ovlivňuje.

„Řekl bych ale, že postupně budou převládat faktory, jež podněcují růst cen ropy. Nemůžeme zapomenout na to, že půjde i o ceny uhlí, plynu a elektřiny. To znamená, že růst české ekonomiky, tak jak je v Evropě nejvyšší, bude potom nejnižší. Bude to jako před několika lety, spadneme možná i do recese,“ řekl Štěpán.  

Hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská je jiného názoru. Podle její slov ke skokovému zdražení cen ropy nedojde.

„Myslím si, že nejde jen o produkční náklady, ale také o vztah mezi nabídkou a poptávkou. V případě poptávky velký nárůst v letošním roce neočekáváme. Jak už bylo zmíněno, tak nejde jen o Čínu, ale také o další světové ekonomiky, které nerostou tak, jak se čekalo,“ sdělila Horská.

Horská říká, že pravděpodobný scénář ukazuje na to, že cena ropy se bude po zbytek letošního roku pohybovat na úrovni mezi 40 až 60 dolary za barel. Tím pádem inflace v Evropě a samotné České republice bude pozvolna růst ke dvěma procentům. Na tuto hodnotu by se mohla dostat počátkem následujícího roku.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Růst cen ropy zvýší cenu uhlí a plynu, ČR se může dostat do recese Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.