Investice Zet: Jak sestavit investiční portfolio pro rok 2016

Investiční portfolio by mělo v letošním roce z největší části stát na akciích. V pravidelném pořadu Investice Zet se na tom shodli vedoucí online obchodování společnosti Patria Finance Petr Žabža a zakladatelka investiční společnosti Verdi Capital Kateřina Zychová. Investice do dluhopisů se podle nich vyplatí méně, protože letošek nebude pro dluhopisy význačným rokem.

„Jsme pozitivní na akcie čistě z fundamentálního hlediska. Celkově by alokace byla 60 procent a více do akcií, z toho jsme pozitivnější na Evropu. Takže 30 procent do Evropy 25 procent do Spojených států a 5 procent do rozvojových trhů, konkrétně Rusko a střední a východní Evropa,“ prozradila Zychová nosný bod portfolia její společnosti.

Ještě pozitivněji vidí akcie Petr Žabža, který jim mezi pěti základními pilíři portfolia (akcie, dluhopisy, komodity, alternativy, hotovost) přidělil až 70 procent. Na rozdíl od Zychové ale Žabža vidí větší potenciál v amerických akciích. „I když je Evropa podle našeho názoru fundamentálně vcelku levná, tak se domníváme, že bude mít dost problémů sama se sebou v průběhu celého letošního roku. Riziko kolísavosti je ve Spojených státech menší než v Evropě,“ zdůvodnil svůj postoj Žabža.

Na dluhopisovém trhu vládl v uplynulém roce medvěd. Letos však některé velké banky jako Goldman Sachs předpovídají zlepšení. Kateřina Zychová však neočekává, že půjde o výrazné zlepšení. Dluhopisy tak v budou v jejím portfoliovém mixu zaujímat 25 procent. „Hledáme nějaké zvláštní příležitosti. Konkrétně tam, kde došlo v minulém roce ke korekcím, byly nejrizikovější high-yieldové dluhopisy nebo dluhopisy rozvíjejících se trhů, například brazilské. Tam vidíme jednotlivé příležitosti,“ řekla Zychová.

Zychová se Žabžou také mluvili o možných rizicích, která by mohly mít dopad na jejich současný výhled. Z geopolitického hlediska představuje riziko především migrace a tudíž vnitřní nestabilita v rámci EU, myslí si Žabža. Pro Kateřinu Zychovou jsou rizikem neúspěšné intervence Evropské centrální banky a neúspěšnost kvantitativního uvolňování.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet s premiérou každé pondělí krátce po 9:45. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Investice Zet: Jak sestavit investiční portfolio pro rok 2016 Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.