Investice Zet: Hedgeové fondy mají při nižším riziku zajistit výnos srovnatelný s akciovými tituly

Hedgeové fondy patří do skupiny investičních fondů, kterých se takřka vůbec netýká regulace. Jejich primárním cílem je zajištění výnosu srovnatelného s akciovými tituly avšak při nižším riziku. Na rádiu Zet to v pořadu Investice Zet řekl investiční specialista ze společnosti Franklin Templeton Ľudovít Javorský. Na druhou stranu se ale hedgeové fondy pojí s vysokými investicemi, problematickou likviditou a vysokými vstupními poplatky. 

Historie vzniku hedgeových fondů se pojí k roku 1949. Jejich vytvoření tehdy mělo zajistit zabezpečení portfolia při propadu trhu. Z této snahy zajistit zabezpečení portfolia se podle Javorského odvíjí i samotný název hedge. Ten totiž v překladu z angličtiny znamená zajištění. V současnosti už existuje velké množství hedge fondových strategií, jejichž primárním cílem je zajímavý výnos. Oproti akciovým trhům mají být ale méně rizikové.

„Jejich cílem je přinést výnos porovnatelný s akciovými tituly při nižším riziku. Jak to dělají? Snaží se zabránit maximálním poklesům. Když se podíváme dva nebo tři roky zpět, tak zjistíme, že v tomto období od roku 1994 jsme se na akciových trzích střetli s dvěma velkými výprodeji, s takzvanými medvědími trhy v roce 2001 a 2008. V tomto období ztratily akciové fondy globálně okolo 40 procent, zatímco hedge fondové strategie jen okolo jednoho procenta,“ řekl Javorský.

V roce 2001 praskla takzvaná internetová bublina. V této době vzniklo značné množství internetových společností. Ty ovšem často neměly dobře promyšlenou obchodní strategii a kvůli tomu během krátkého časového intervalu zkrachovaly. Tyto firmy však stihly před svým krachem přilákat značné množství investic. Bublina pak praskla kvůli tomu, že akcie přišly o svoji přemrštěnou hodnotu.

„V roce 2008 došlo ke staré známé hypoteční krizi. Akcie klesly o 50 procent a hedgeové fondy ztratily dvacet procent. Jak ztratím méně, tak musím méně dobírat a mohu si dovolit vzít jen nižší riziko. Po tom druhém období dokázaly hedgeové fondy přinést výnos porovnatelný s akciemi při nižším riziku. Hovoříme o takzvaném výnosu akcií s rizikem porovnatelném s globálními dluhopisy,“ uvedl Javorský.

Investiční specialista ze společnosti Franklin Templeton se dále zmínil o průzkumu velkých amerických bank, podle kterého retailoví klienti nemají v hedgeových fondech téměř žádné investice. Podle Javorského je to dané vysokou minimální investicí.

„Právě dnes se díky novým produktům, které nazýváme likvidní alternativy, otevírá prostor pro vstup do hedge fondových strategií i pro retailové investory. Jsou to tradiční fondy, které známe a jež splňují evropské směrnice o kolektivním investování,“ sdělil Javorský. 

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Hedgeové fondy mají při nižším riziku zajistit výnos srovnatelný s akciovými tituly Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.