Investice Zet: Další kolo kvantitativního uvolňování Fedu je nepravděpodobné

Někteří experti spekulují o tom, že globálnímu trhu by pomohlo další kolo kvantitativního uvolňování ze strany americké centrální banky Fed. Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová nicméně na rádiu Zet v pořadu Investice Zet řekla, že se jí tento krok zdá nepravděpodobný. Kroky Fedu ovšem naznačují, že v rozporu s očekáváními z loňského roku, dojde letos k pomalejšímu růstu úrokových sazeb.

„Zatímco před rokem jsme čekali, že v roce 2015 by mohly být dva hiky (dvě kola kvantitativního uvolňování – poznámka redakce) a v roce 2016 možná i čtyři, teď si myslím, že se dočkáme maximálně dvou nebo tří za extrémně příznivých podmínek zvýšení sazeb v rozsahu pětadvaceti bazických bodů. I to je vlastně něco, co udržuje dál tu uvolněnou politiku, protože si to trhy de facto vynucují,“ řekla Zamrazilová.  

Vedoucí online obchodování Patria Finance Petr Žabža si myslí, že mluvit o čtvrtém kole kvantitativního uvolňování je v zásadě předčasné.

Petr Žabža se s Evou Zamrazilovou shodl na tom, že Fed bude s dalším zvyšováním úrokových sazeb vyčkávat. Tato zpráva by mohla být oficiálně zveřejněna už během tohoto týdne. Důležité je uvědomit si základní body, které by americký Federální rezervní systém mohly ke zvýšení úrokových sazeb vést.

„Klíčovým elementem je samozřejmě ropa. Dnes je vidět určitá schizofrenie. Všichni představitelé centrálních bank totiž říkají, že levná ropa je de facto pozitivní nabídkový šok. Pomáhá spotřebitelům a pomáhá firmám ve snižování nákladů. Na druhé straně ovšem oddaluje plnění inflačního dvouprocentního cíle. Promlouvá totiž do inflačních očekávání. Fed je ještě v horší situaci než ostatní centrální banky. On má totiž duální mandát. To znamená, že on na jedné straně musí zvažovat trh práce a na druhé straně vývoj inflace,“ uvedla Zamrazilová na rádiu Zet.

Mezi další důležité faktory ovlivňující růst úrokových sazeb nejen v USA patří podle Zamrazilové také data z trhu práce a vývoj reálné ekonomiky.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet s premiérou každé pondělí v 9:45. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

 

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

 

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Další kolo kvantitativního uvolňování Fedu je nepravděpodobné Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

    Byznys ·

    V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

  2. Sněhová bouře v USA si už vyžádala 19 mrtvých

    Společnost ·

    Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.