Investice Zet: Britské referendum ovlivní rozhodnutí Fedu ohledně zvyšování úrokových sazeb

Při zvyšování úrokových sazeb sehrají zásadní roli geopolitické faktory, jako jsou americké prezidentské volby a především britské referendum o setrvání v Evropské unii. Makléř společnosti Wood & Company Vladimír Vávra v pořadu Investice Zet řekl, že rozhodnutí Britů o vystoupení může americké centrální bance Fed zabránit v nejbližších měsících úrokové sazby zvednout.

„Domnívám se, že tento faktor bude tak významný, že pokud by občané Británie opravdu hlasovali pro vystoupení z EU, tak se může jednat v podstatě o faktor, který zabrání Fedu v nejbližších měsících úrokové sazby zvednout. V tuto chvíli trhy hodnotí zhruba 60 procentní pravděpodobnost jednoho zvýšení amerických úrokových sazeb do konce roku,“ uvedl Vávra na rádiu Zet.

Analytici očekávají oznámení ohledně nastavení měnové politiky na další období, o kterém budou informovat americké, japonské, anglické a švýcarské národní banky. Největší pozornost bude zaměřena především ale právě na americký Fed.

Slabší květnová data ohledně amerického trhu práce ovšem podle hlavního ekonoma společnosti Akcenta.cz Miroslava Nováka napovídají tomu, že ke zvýšení úrokových sazeb s největší pravděpodobností nedojde.

Pouhých šest procent z 64 ekonomů oslovených deníkem The Wall Street Journal v minulém týdnu čeká na to, že Fed zvýší úrokové sazby již tento týden. Jednapadesát procent analytiků se zase domnívá, že Fed k tomuto kroku přistoupí v červenci.

„Jak brexit tak americké prezidentské volby mohou mít velice významný dopad. Myslím si, že v případě brexitu, ať už to dopadne tak či onak, tak britská společnost zůstane rozpolcena a celá řada otázek týkajících se budoucnosti Evropské unie, zůstane obnažena, ale nikoli nutně vyřešena,“ sdělil Novák.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

 

Investice Zet: Britské referendum ovlivní rozhodnutí Fedu ohledně zvyšování úrokových sazeb Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.