Investice Zet: Bank of England vyčká se svými prognózami kvůli referendu o členství v EU

Britská centrální banka Bank of England má investorům oznámit svoji novou ekonomickou prognózu. Podle hlavního analytika Raiffeisen Bank Michala Brožky budou představitelé banky ve své předpovědi zdrženliví. Důvodem je blížící se referendum o setrvání země v Evropské unii. Pořad Investice Zet také referuje o vývoji dubnových maloobchodních tržeb v USA, čínské ekonomice, úrokových sazbách americké centrální banky (Fed) nebo vrcholu výsledkové sezóny na pražské burze.

Letošní rok představuje podle Brožky velké riziko pro libru, ale i pro celý světový finanční trh. Důvodem je blížící se britské referendum o setrvání země v EU.

„Bank of England, respektive její představitelé, nám dali dost jasně najevo, že dnes nebudou zdaleka tak citlivě reagovat na to, co prognóza bude říkat právě z důvodu blížícího se referenda o případném brexitu,“ řekl Brožka.

Fed a úrokové sazby

Páteční data z amerického trhu práce dopadla hůře, než se očekávalo.  Počet nově vytvořených pracovním míst v zemědělském sektoru totiž dosáhl 160 tisíc. Nejedná se tak o malé číslo. Počítalo s ale s 200 tisíci. Podle Brožky i přesto nejde o žádnou tragédii.

„Míra nezaměstnanosti zůstala na pěti procentech. Když si ale promítnu data z trhu práce několik měsíců nazpět, jak se ten trh celkově vyvíjel, tak pořád si myslím, že je to argument, proč by se americké úrokové sazby měly spíše zvyšovat a pokračovat v růstu. Ten trh práce se totiž vyvíjí poměrně dobře,“ řekl na rádiu Zet Brožka.

Vývoj dubnových maloobchodních tržeb v USA

Spojené státy americké tento týden očekávají zveřejnění vývoje maloobchodních tržeb za měsíc duben.

„Měli bychom se dočkat nějakého relativně slušného růstu. Už teď totiž víme, že se zvyšovaly prodeje aut. Současně jde o nominální údaj, takže současný růst cen ropy se do toho údaje také promítne, řekněme pozitivně. Celkově by maloobchodní tržby měly slušně růst,“ uvedl Brožka.

Koncem týdne dojde ještě ke zveřejnění vývoje Michiganského indexu spotřebitelské důvěry. Ten se také pohybuje na dobrých úrovních. Pokud na nich setrvá, tak lze předpokládat pozitivní signál pokračující expanze americké ekonomiky.

„Bubák“ jménem Čína

Špatná kondice čínské ekonomiky se řešila ve velkém na začátku letošního roku.Tento týden země zveřejní výsledky o dubnové inflaci. Podle Brožky má tamní inflace tendenci růst. „Nyní by mohla 2,3 nebo 2,4 procenta a s vyšší cenou ropy by mohla růst o něco více. Přitom z druhé strany se investoři bojí nějakého většího zpomalení,“ sdělil.

I přesto, že strach z Číny nedosahuje takové úrovně jako na začátku roku, tak obavy jsou stále na místě. Index nákupních manažerů, zveřejněný v minulém týdnu, například zaostal za očekáváním. „To nám skutečně připomnělo, že je Čína rizikem. Současně slyšíme i zprávy o tom, jak se čínská administrativa snaží omezit negativní informování o čínské ekonomice. Ten čínský bubák je tam stále přítomen,“ informoval Brožka.

Vrchol výsledkové sezóny na pražské burze

Koncem tohoto týdne odhalí na pražské burze investorům svá čísla energetická společnost ČEZ. Podle hlavního analytika makléřské společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky by ČEZ mohl dosáhnout čistého zisku kolem sedmi miliard korun. Jde přitom o sedmiprocentní meziroční pokles.

„Co se týče dividendy, tak je situace poměrně jasná. Dividenda byla navržena a předpokládám, že bude také schválena valnou hromadou ve výši 40 korun. Jsou známa data, kdy dojde k rozhodným dnům, to je na začátku června,“ říká Hatlapatka.

Situace na poli energetiky se během posledních týdnů podle Hatlapatky zlepšila. K pozitivnějším výsledkům pomohl stav na poli silové elektřiny i ovlivňujících faktorů. Mezi ně lze považovat zejména uhlí a emisní povolenky. Tento faktor se projevil u většiny energetických společností a jejich akcií.

 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Investice Zet: Bank of England vyčká se svými prognózami kvůli referendu o členství v EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.