Infografika: Rusové věří své vládě z 60 %, v USA naopak důvěra dosahuje 30 procent

Důvěra ve vládu představuje zásadní hnací sílu hospodářského rozvoje země, zvyšuje účinnost vládních rozhodnutí a vede k většímu souladu s předpisy a daňovým systémem. Úroveň důvěry ve vládu daného státu se obecně odráží od toho, zdali si lidé jsou vědomi toho, jestli je vláda spolehlivá a chrání občany před vznikajícími hrozbami. Důležitým měřítkem je rovněž skutečnost, jestli efektivně poskytuje veřejné služby. Server Statista přináší nyní infografiku zohledňující důvěru jednotlivých států.

Nejnovější vydání průzkumu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ukazuje, že důvěra napříč různými zeměmi se značně liší. Z nedávných událostí lze pouhým selským rozumem odvodit, že lidé nejméně věří řecké vládě. Nepříznivá ekonomická situace balkánské země, které Řecko čelí již od začátku finanční krize, by nemohla mít ani jiný dopad. Během uplynulých let v Řecku proběhlo několik voleb nebo krachovaly banky. Zemi rovněž zasáhla uprchlická krize. Tyto skutečnosti vedou k tomu, že důvěru ve vládu má pouhých třináct procent Řeků.

Se špatnou situací se rovněž potýká Jižní Korea. Vládě uškodil korupční skandál odvolané a trestně stíhané prezidentky Pak Kun-hje. Důvěra v tamní vládu dosahuje na 24 %.

Zdroj: Statista

Příznivou dobu nezaznamenávají ani Spojené státy americké. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v popředí s jeho nejstarším synem čelí Donaldem juniorem čelí obvinění, že se tajně pokusila domluvit s Ruskem. To mělo disponovat kompromitujícími materiály rivalku Hillary Clintonovou. Důvěra zde dosahuje 30 procent. Pod padesáti procenty skončilo i Spojené království (41 %).

V České republice důvěra ve vládu oproti roku 2007 téměř dvakrát vzrostla a skončila na 43 %. Vliv na to může mít lepšící se ekonomická situace.

Pro mnohé lidi může být překvapením, že 58 procent lidí důvěřuje ruské a turecké vládě. Žádnou neznámou naopak není, že například země Vladimira Putina potlačuje nevybíravě tlaky tamní opozice, v postkomunistických státech šíří prostřednictvím dezinformačních serverů propagandu, brojí proti homosexualitě a svoboda slova zde rovněž nefunguje. Podobné je to přitom i v případě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který aktuálně volá po obnovení trestu smrti. Jde rovněž o kontroverzní hlavu státu, která se nezdráhá zavřít nevinné lidi a potlačit přirozené tlaky ze strany opozice. 

 

 

Zdroj: Statista, OECD, Zet

Infografika: Rusové věří své vládě z 60 %, v USA naopak důvěra dosahuje 30 procent Foto: Rostislav Ageev / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.