Infografika: Kdo z EU čerpá nejvíce energie z obnovitelných zdrojů? Jak je na tom Česko?

Evropská unie usiluje o co největší podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů. Hrubá spotřeba z obnovitelných zdrojů v konečném zúčtování dosáhla 17 procent. Jde o dvojnásobný podíl oproti roku 2004 (tehdy šlo o 8,5 %). EU chce do roku 2020 dosáhnout 20procentního podílu. Do roku 2030 má využívání obnovitelné energie podle evropské statistického úřadu Eurostat překročit 27 procent. Jak je to s jednotlivými členskými státy a které vyrábějí největší podíl energie z obnovitelných zdrojů? Více se dozvíte v naší nové infografice, kterou zveřejnil portál Statista.com. 

Na špici států vyrábějících největší podíl obnovitelné energie figuruje Švédsko. Podíl vyrobené obnovitelné energie dosáhl v roce 2016 na 53,8 procent. O mnoho dříve tak Švédsko splnilo svůj 49procentní cíl, kterého mělo dosáhnout do roku 2020.

Severské země jsou na tom komplexně dobře s ohledem na výrobu energie z nevyčerpatelných zdrojů. Dalším příkladem je Finsko. Spotřebuje se zde 38,7 % energie pocházející z obnovitelných zdrojů. V první pětce se umístilo i Dánsko. 

Zdroj: Statista

Své cíle stanovené do roku 2020 splnilo v EU zatím 11 států. Ostatní mají ještě stále velké množství práce. Mezi země, jež splnily svůj limit, patří i Česká republika. Ta si stanovila, že do roku 2020 musí podíl obnovitelné energie odpovídat 13 procentům. V současnosti je tuzemsko ale na 14,9 procentech. 

Podíl obnovitelné energie Spojeného království odpovídá před brexitovým rozvodem s EU pouhým 9,3 procentům. Oproti roku 2004 je to zlepšení o zanedbatelných 1,1 procenta. Do roku 2020 hodlá Velká Británie dosáhnout 15procentního podílu. S tímto tempem se jí to podaří jen s obtížemi. 

 

 

Zdroj: Statista, Zet

Infografika: Kdo z EU čerpá nejvíce energie z obnovitelných zdrojů? Jak je na tom Česko? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Prezident Zeman jmenoval 25 nových soudců

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Noví soudci částečně posílí soudy, kde jsou pomalá řízení. Částečně rovněž nahradí soudce,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.