Indie chce do roku 2030 prodávat pouze elektrické vozy

Zatímco Spojené státy se odvracejí od pařížské dohody o klimatu, Indie učinila odvážný slib vůči životnímu prostředí. Stanovila si ambiciozní cíl začít prodávat pouze auta na elektrický pohon do roku 2030. Podle CNN to uvedlo na internetových stránkách tamní ministerstvo energetiky. Indie je jedním z hlavních znečišťovatelů ovzduší na světě.

Jak indická ekonomika zaznamenává strmý růst, nová průmyslová odvětví a dojíždějící chrlí do ovzduší stále více znečišťujících látek. Nyní 1,3 miliardy indických obyvatel trpí. Podle odhadů přispívá indický vzduch až k 1,2 milionu úmrtí ročně. Lékaři říkají, že dýchat vzduch v hlavním indickém městě Novém Dillí je stejné, jako vykouřit 10 cigaret denně.

Indický ministr energetiky Piyush Goyal nedávno řekl , že země pomůže usnadnit finanční dostupnost elektromobilů tím, že nabídne několikaleté dotace. Vládní plán s názvem National Electric Mobility Mission si klade za cíl ročně prodat 6 až 7 milionů elektromobilů a hybridních automobilů do roku 2020. Agresivně rozšířit počet elektrických vozidel na silnici je jen jedním z mnoha způsobů, jak se chce Indie stát zelenější. Vláda rovněž významně tlačí na rozšíření své solární energetické kapacity.

Související: Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

Nejnovější plán začít prodávat pouze auta na elektrický pohon do roku 2030 už na svém Twitteru kvitoval generální ředitel automobilky Tesla Elon Musk. Tesla ve skutečnosti ještě nevstoupila na indický trh, Musk se ale netají tím, že by o to měl velký zájem. Na začátku tohoto roku uvedl, že vstup na indický trh Tesla podnikne už nyní v létě. Nedávno se však vyjádřil, že tento plán bude muset být odložen. Indie podle CNN úzkostlivě čeká na příchod Tesly. Dokonce i generální ředitel přední indické elektromobilky Mahindra řekl Muskovi, že bude vítanou konkurencí.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

Indie chce do roku 2030 prodávat pouze elektrické vozy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO

    Společnost ·

    Černá Hora se dnes slavnostním uložením přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ceremoni…

  2. Začal boj o osvobození Rakky od IS

    Společnost ·

    Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil dnes turecký premiér …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.